Klorobenzen türevi bileşiklerden elde edilen bazı tek kristallerin yapılarının deneysel yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the crystal structure of some single crystals obtained from chlorobenzene derivative compounds by experimental methods
  1. Tez No: 753246
  2. Yazar: ISRAA MUWAFAQ ABDULWAHHAB AL-KARKHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİ DEGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
E)-6-(4-hidroksistiril)-4,5-dihidropiridazin-3(2H)-on, (E)-4-benzil-6-(4-klorofenetil)-2-(2-okso-2-feniletil)piridazin-3(2H)-on, Etil 2-(5-(4-klorobenzil)-6-okso-3-fenetilpiridazin-1(6H)-il)asetat, adlı üç adet klorobenzen yapısı taşıyan bileşiklerin X-ışınları analiz tekniğiyle yapılarının aydınlatılması; FT-IR 1H-NMR ve 13C-NMR spektrumlarının sonuçlarının incelenmesi ve sözü geçen bileşiklerin bağ yapıları, bağ uzunlukları, torsiyon açıları, molekül içi ve moleküler arası etkileşmeleri gibi özelliklerinin teorik verileriyle karşılaştırmalı olarak çalışılmasını konu almaktadır. Hirshfeld yüzey analizi ile moleküllerin yüzey özellikleri görselleştirilmiştir. Teorik hesaplamalarda Gaussian ve GaussView yazılımları kullanılmıştır. Mullikan yükleri, HOMO-LUMO orbitalleri, MEP (Moleküler Elektrostatik Potansiyel) haritaları, kimyasal parametreler, termodinamik özellikler 6-31G(d,p) setiyle elde edilmiştir. Hartree-Fock kuramıyla moleküllerin gaz fazında kararlı yapıları incelenmiştir. Yoğunluk fonksiyon teorisi (DFT/B3LYP) kullanılarak teorik hesaplamalar yapıların deneysel verilerle uyumlu olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, oluşan hidrojen bağları gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, geniş farmakolojik profile sahip, klorobenzen türevi olan yeni bileşiklerin yapısıları ışık tutmaktır.
Özet (Çeviri)
(E)-6-(4-hydroxystyryl)-4,5-dihydropyridazine-3(2H)-one, (E)-4-benzyl-6-(4-chlorophenethyl)-2-(2-oxo-2- X-rays of a compound with three chlorobenzene structures, phenylethyl)pyridazin-3(2H)-one, Ethyl 2-(5-(4-chlorobenzyl)-6-oxo-3-phenethylpyridazin-1(6H)-yl)acetate elucidating their structures with analysis technique; It covers the examination of FT-IR and 1H-NMR ve 13C-NMR spectra and comparative study of properties such as bond structures, bond lengths, torsion angles, intramolecular and intermolecular interactions of the aforementioned compounds with theoretical data. Surface properties of molecules are visualized by Hirshfeld surface analysis. Gaussian and GaussView softwares were used in theoretical calculations. Mullikan charges, HOMO-LUMO orbitals, MEP (Molecular Electrostatic Potential) maps, chemical parameters, and thermodynamic properties were obtained with the 6-31G(d,p) set. Stable structures of molecules in the gas phase were investigated with the Hartree-Fock theory. Theoretical calculations were made using the density function theory (DFT/B3LYP) and its compatibility with the experimental data was demonstrated. Also, hydrogen bonds formed are shown. The aim of this study is to shed light on the structure of thesis compounds, which are chlorobenzene derivatives with a wide pharmacological profile.