CAMELS modeli ile performans analizi: Azerbaycan bankalarından kanıtlar
Performance analysis with the CAMELS model: Evidence from Azerbaijan banks
- Tez No: 753251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET APAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı; Azerbaycan Bankacılık Sektörü'nde faaliyet gösteren gösteren seçili 10 bankanın finansal performansını CAMELS modeli ile belirlemektir. Çalışmada ampirik analizleri için 2015-2020 dönem verisi kullanılmıştır. Ampirik analizlerde 2015 yılı için en yüksek CAMELS puanı 63,29 değeri ile ABB bankası, 2016 yılı için en yüksek CAMELS puanı 101,33 değeri ile YLB bankası, 2017 yılı için en yüksek CAMELS puanı 128,99 değeri ve 2018 yılı için en yüksek CAMELS puanı 484,83 değeri ile ABB bankası, 2019 yılı için en yüksek CAMELS puanı 29,10 değeri ve 2020 yılı için en yüksek CAMELS puanı 226,50 değeri ile KPB bankasının elde ettiği tespit edilmiştir. Bu sonuçlarda 2017 ve 2018 yıllarında ABB bankası, 2019 ve 2020 yıllarında ise KPB bankasının peşpeşe iki yılda en yüksek başarıyı sağladıkları gözlenmiştir. Bankaların 2015-2020 dönemi CAMELS puan ortalaması incelendiğinde; ABB bankasının ortalama en yüksek CAMELS puanı 123,98 değeri ile elde ettiği, diğer yandan YLB bankasının ise ortalama en düşük CAMELS puanı negatif 129,90 değeri ile elde ettiği gözlenmiştir. Bankaların 2015-2020 dönemi CAMELS puanları incelendiğinde; bankaların performanslarında istikrar olmadığı, yüksek düşüşler ya da hızlı çıkışlar olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the financial performance of 10 selected banks operating in the Azerbaijan Banking Sector with the CAMELS model. In the study, data for the 2015-2020 period were used for empirical analysis. In the empirical analysis, ABB bank with the highest CAMELS score of 63.29 for 2015, YLB bank with the highest CAMELS score of 101.33 for 2016, the highest CAMELS score for 2017 with 128.99 and the highest CAMELS score for 2018 It has been determined that ABB bank has obtained the highest CAMELS score of 29.10 for 2019 and the highest CAMELS score of 226.50 for 2020, and the KPB bank has obtained the score of 484.83. In these results, it was observed that ABB bank in 2017 and 2018, and KPB bank in 2019 and 2020 achieved the highest success in two consecutive years. When the CAMELS score average of the banks for the 2015-2020 period is examined, it is observed that ABB bank has the highest average CAMELS score of 123.98, while YLB bank has the lowest average CAMELS score with a negative value of 129.90. When the CAMELS scores of the banks for the 2015-2020 period are examined, it is observed that there is no stability in the performances of the banks, and that there are high decreases or rapid exits.