Elektrik direnç nokta kaynaklı bağlantıların mekanik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of mechanical properties of electric resistance spot welded joints
  1. Tez No: 753262
  2. Yazar: AHMET UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ AKKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı son yıllarda otomotiv endüstrisinde üretici firmalar tarafından yaygın olarak kullanılan mikro alaşım ve Sx700 (Strenx700) çeliklerinin elektrik direnç nokta kaynağı ile birleştirme işlemleri sonucu elde edilen bağlantıların tokluk dayanımlarının belirlenmesidir. Bu deneylerde 120 kVA akım gücünde pnömatik kontrollü, pedallı, elektrik akım kontrolüne sahip direnç nokta kaynak makinası kullanıldı. Uygulanan kaynak zamanı 20 periyotta 8,7 kA -15 periyotta 10,2 kA (1 periyot: 0,02 s) olarak uygulandı. Kaynak akım şiddeti yaklaşık olarak 8440 A'den başlayarak 15500 A'ya kadar 1000 A'lik artış yapılarak uygulandı. Uygulanan elektrot kuvveti sabit 4 kN olarak ayarlandı. Nokta kaynaklı bağlantılardan hazırlanan numunelerin farklı sıcaklıklardaki (-10,0,+15,+30 C°) tokluk değerleri çift çekiçli darbe test cihazında belirlendi. Ayrıca nokta kaynaklı numunelerin mikro yapı ve mikro sertlik analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the toughness strength of the connections obtained as a result of electrical resistance spot welding of micro alloy and Sx700 (Strenx700) steels, which are widely used by manufacturers in the automotive industry in recent years. In these experiments, a resistance spot welding machine with 120 kVA current power, pneumatic control, pedal and electric current control was used. The applied welding time was 8.7 kA in 20 periods and 10.2 kA in -15 periods (1 period: 0.02 s). Welding current intensity was applied by increasing 1000 A starting from approximately 8440 A to 15500 A. The applied electrode force was set to a constant 4 kN. The toughness values of the samples prepared from spot welded joints at different temperatures (-10,0,+15,+30 C°) were determined in a double hammer impact tester. In addition, microstructure and microhardness analyzes of spot welded samples were performed.