Sağlık hukukunda kişisel verilerin korunması ve AB mevzuatı ile karşılaştırmalı  olarak değerlendirilmesi
Protection of personal data in health law and its comparative assessment with the eu LAW
  1. Tez No: 753274
  2. Yazar: GÖZDE ŞİMŞEK KÜÇÜKBASMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL CANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Çalışmamızın ilk bölümünde kişisel verilerin korunması hakkının tarihsel gelişimi ve hangi verilerin kişisel veri kapsamına girdiğinin tespit edilebilmesi amacıyla kişisel verilerin unsurları anlatılmıştır. Daha sonra, kişisel verilerin türleri anlatılmış ve esas konumuz olan kişisel sağlık verilerinin özel nitelikli kişisel veri olduğu belirtilerek kişisel sağlık verisi kavramı detaylandırılmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde kişisel sağlık verilerinin ulusal ve uluslararası kaynaklarına yer verilmiş, bu kapsamda 22 uluslararası, 28 ulusal mevzuat olmak üzere toplam 50 çeşit kanun, yönetmelik, direktif, uluslararası sözleşme ve bildirgeden yararlanılmıştır. Daha sonra kişisel sağlık verilerinin hukuki niteliği değerlendirilmiş, ülkemizde ve Avrupa Birliğinde bu husustaki farklı görüşlere yer verilmiştir. Çalışmamızın son bölümünde ise, kişisel verilerin korunması hakkında temel bir terim olan kişisel sağlık verilerinin işlenmesi hususuna değinilmiş, işlenmeye özgü temel kavramlar, işlenmeye hakim olan ilkeler ve işlenme şartları detaylı olarak anlatılmıştır. Çalışmada 16 adet Kişisel Verileri Koruma Kurulu kararına, 9 adet Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararına, 8 adet Danıştay kararına, 7 adet Anayasa Mahkemesi kararına, 4 adet Yargıtay kararına, 1 adet Avrupa Birliği Adalet Divanı kararı olmak üzere toplam 45 karara değinilmiştir. Tarafımızca savunulan nokta, kişisel sağlık verilerinin korunması hakkının kişilik hakkı ile bütün içerisinde değerlendirilmesi gereken, ihlali halinde telafisi güç sonuçlar doğuracak bir hak olarak değerlendirilmesi gerektiği yönündedir. Kişisel Verileri Koruma Kurumunun özverili çalışmaları sayesinde, kişisel verilerin korunması hakkı ülkemizde son yıllarda sürekli gündeme gelmekte, bu sayede kişilerde bu konuda bir bilinç oluşmaktadır. 6698 sayılı kanunun mülga bir direktife dayanması eleştirileri dikkate alınarak, güncel ulusal ve uluslararası mevzuat dikkate alınarak yapılacak kanun değişiklikleri sayesinde, uygulamada ortaya çıkan çelişki ve sıkıntılar ortadan kalkacağından, ülkemizin kişisel verilerin korunması hakkı hususunda bilinçlenmesi ve uyum sağlaması daha kolaylaşacaktır. Çalışmamızda da doktrinde yer alan tartışmalara, yasal düzenlemelere, yargı kararlarına ve güncel haberlere yer verilerek kişisel sağlık verilerinin korunması hususunda katkı sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of our study, the historical development of the right to the protection of personal data and the elements of personal data are explained in order to determine which data falls under the scope of personal data. Afterwards, types of personal data are explained and personal health data, which is our main subject, elaborated considering that it is one of the special categories of personal data. In the second part of our study, national and international sources of personal health data are given. Within this scope 22 international and 28 national legislations were examined and thus a total of 50 kinds of laws, regulations, directives, international agreements and declarations were utilized. Thereafter, legal nature of the personal health data has been evaluated, and different opinions on this issue in our country and in the European Union have been given. In the final chapter of our study, the processing of personal health data is scrutinized, which is a basic term about the protection of personal data and later on basic concepts of the processing, general principles of the processing, and the conditions for processing are explained in detail. In this study, a total of 45 decisions, including 16 decisions of the Personal Data Protection Board, 9 decisions of the European Court of Human Rights, 8 decisions of the Council of State, 7 decisions of the Constitutional Court, 4 decisions of the Supreme Court and 1 decision of the Court of Justice of the European Union, touched upon. Protection of personal health data should be considered as a personal right, and in case of violation of this right, irreparable results may occur. Thanks to the devoted efforts of the Personal Data Protection Authority, the right to protect personal data has been constantly on the agenda in our country in recent years, thus creating an awareness on this issue. Amendments to be made considering the criticisms that the Law No. 6698 is based on an abolished directive, and the current national and international legislation, would eliminate the contradictions and problems that arise in practice, and as a result of such reform it would be easier for our country to become aware of and adapt to the right to the protection of personal data. Within this scope, our study includes debates in the doctrine, legal regulations, judicial decisions and current news in order to make contribution to the literature on the right to the protection of personal health data.