Sağlık Hukukunda kişisel verilerin korunması ve hasta mahremiyeti
Protection of personal data and patient privacy in Health Law
- Tez No: 897944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kişisel yaşamın gizliliğini temin etmenin temel unsurlarından biri, sağlık verilerinin ve hasta mahremiyetinin korunmasıdır. Hastalar, kişisel sırlarının ve bilgilerin güvende olup olmadığından emin olmadıklarında, yaşamın kendisi açısından önemli olabilecek bilgileri açıklamaktan çekinebilmektedir. Mahremiyetin önemi, kişisel hayatın ötesine geçerek bireylerin özgürce gelişip olgunlaşmalarının da ön koşulu haline gelmektedir. Bu nedenle, kişisel verilere ilişkin ulusal ve uluslararası düzeyde birçok hukuki düzenleme yapılmıştır. Kişisel veriler ve gizli bilgilerle ilgili ilke ve kuralların mevzuatta ayrıntılı şekilde düzenlenmesi önemlidir; nitekim bu düzenlemelere aykırı her türlü uygulama, alternatif önlemler alınana kadar kaldırılmakta veya askıya alınmaktadır. Kişisel verilere ilişkin düzenlemelerin uygulanmaması sonucunda hangi bilgilerin ifşa edilebileceği ve hangi bilgilerin gizli olması konusunda belirsizlik yaratabilmektedir. Verilerin paylaşılmaması durumunda bile, bilgilere yasal erişim kapsamındaki belirsizlik sonucu hukuki bir boşluğa yol açmaktadır. Kişisel verilerin ve hasta mahremiyetinin korunması, sağlık hukukunda da hem etik hem de yasal açıdan önemli hale gelmiştir. Yapılan hukuki düzenlemeler sadece hastaların haklarını korumakla kalmaz, aynı zamanda sağlık hizmeti sağlayıcılarının ve tesislerinin haklarını da teminat altına almaktadır. Bu hukuk kurallarının etkin bir şekilde uygulanması, sağlık bilgilerinin gizliliğini güçlendirerek, sağlık sektörünün güvenilirliğini ve etkinliğini artırır ve halkın sağlık sektörüne olan güvenini pekiştirir.
Özet (Çeviri)
Protection of health data and patient privacy constitute an important element of the notion of privacy. Considering that a patient who is not sure that his secrets and personal data will be safe may refrain from applying to health institutions, it seems that the issue is important not only in the context of the right to private life but also in the context of the right to life. In addition, a person's privacy is also important in terms of being able to develop himself freely. Therefore, many regulations have been made on this issue both at national and international levels. Although it has been stated by the High Courts that the principles and procedures regarding personal data should be regulated by the Law and the contrary regulations have been canceled or the execution of the application has been stopped, we can state, in line with our study, that many data were processed and shared without the consent of the data owner during the period until these decisions were taken. It is obvious that even if the data is not shared, the fate of the data obtained illegally is unknown. In many countries, patient privacy and the protection of personal data are protected by legal regulations. Protection of personal data and patient privacy is one of the basic strategies of health law and is of great importance both ethically and legally. The protection of these principles is important for both patients, healthcare institutions, etc. Protecting the rights of people increases the reliability and effectiveness of the health sector.