Sağlık hukukunda kişisel verilerin korunması
Protection of personal data in health law
  1. Tez No: 673236
  2. Yazar: İREM GÜRBÜZ EREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU KOÇAK DİKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde kişisel veriler kolay şekilde işlenebilir ve bu nedenle daha fazla korunmaya muhtaç hale gelmiştir. Özellikle hassas niteliğe sahip kişisel sağlık verilerinin korunamaması halinde kişinin ayrımcılığa maruz kalma ihtimali yüksek olup telafisi güç zararlar doğurabilecektir. Bu kapsamda çalışmamızda kişisel verilerin korunması hakkı, sağlık ve yaşam hakkı, özel hayatın gizliliği ve hekimin sır saklama yükümlülüğü ile ilişkisi çerçevesinde incelenmiştir. Sağlık verileri özelinde kişisel verinin tanımı yapılmış ve tarihsel süreci, 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve Kişisel Sağlık Verileri Hakkında Yönetmelik, iç hukukumuza dâhil edilen 108 Sayılı Sözleşme, 95/46 Sayılı Direktif, Genel Veri Koruma Tüzüğü, hasta haklarına ilişkin düzenlemeler içeren Amsterdam Bildirgesi, Lizbon Hasta Hakları Bildirgesi, Helsinki Bildirgesi, Türkiye tarafından da imzalanan Biyotıp Sözleşmesi ve Hasta Hakları Yönetmeliği hükümleri kapsamında anlatılmıştır. Kişisel verilere özgü ilgili kişi, işlenme, veri sorumlusu, veri işleyen, veri kayıt sistemi kavramları sağlık hukuku kapsamında incelenmiş, devamında kişisel sağlık verilerinin işlenmesinin genel ilkeleri, bu ilkelere uyulmasının önemi AİHM ve KVK Kurul kararlarıyla birlikte kapsamlı şekilde anlatılmıştır. Sonuç kısmında ise kişisel sağlık verilerinin hukuka aykırı işlenmesinden doğacak sorumluluk ve özel hukuka özgü hükümlere göre gidilebilecek dava yolları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Personal data has today become capable of being easily processed due to advancing technology and is therefore requiring further protection. Where, in particular, failure to protect personal health information of sensitive nature occurs, subjection of a person to discrimination becomes a high probability, which may give rise to irremediable losses. Within this framework, this paper examines the right to protection of personal data in connection with the right to health and life, the right to privacy and physicians' confidentiality obligation. In the specific context of health information, personal data is defined herein and its historical process is described within the bounds of Law No. 6698 on the Protection of Personal Data and Regulation on Personal Health Data, Convention 108 which has been included in our domestic law, Directive 95/46/EC, General Data Protection Regulation, the Amsterdam Declaration that embodies arrangements for patient rights, the Declaration of Lisbon on the Rights of the Patient, the Declaration of Helsinki, Convention on Human Rights and Biomedicine to which Turkey is also a signatory, and provisions of Patient Rights Regulation. The concepts of data subject, processing, data controller, data processor, data registry system, which are peculiar to personal data, are perused within the meaning of health law, followed by an in-depth description of general principles of processing personal health data and of the essentiality of observing these principles, along with ECHR and Personal Data Protection Board decisions. The Conclusion chapter specifies the liability that would arise from unlawful processing of personal health data and cites the remedies that may be invoked under private law provisions.