SX700-CR çeliklerinin elektrik direnç nokta kaynağında tokluk dayanımlarının incelenmesi
Investigation of SX700-CR steels toughness strength at electric resistance spot weldi̇ng
  1. Tez No: 753281
  2. Yazar: HASAN OLGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ AKKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı otomotiv endüstrisinde son zamanlarda kullanımı yaygınlaşan SX700-CR (Strenx700) çeliğinin elektrik direnç nokta kaynağı ile birleştirilmesi sonucu elde edilen bağlantılara ait tokluk dayanımının belirlenmesidir. Deneylerde 120 kVA gücünde, elektronik kademe kontrollü, pedallı nokta kaynak makinası kullanılmıştır. Kaynak zamanı 15 ve 20 periyotlarda (1 periyot= 0,02 s), kaynak akım şiddeti ise 8440 - 15500 Amper arasında 1000 Amper artırılarak farklı değerlerde uygulanmıştır. Elektrot kuvveti 4 KN ve sabittir. Nokta kaynaklı bağlantılardan oluşturulan numuneler çift çekiçli çentik darbe cihazı ile test edilmiştir. Numunelerin farklı sıcaklık değerlerinde (-10, 0, +15, +30 C°) darbe dayanımları belirlenmiştir. Ayrıca mikroyapı ile mikrosertlik analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the toughness strength of the connections obtained, as a result of joining SX700-CR (Strenx700) steel with electrical resistance spot welding, which has recently become widespread in the automotive industry. In the experiments, a pedal spot welding machine with 120 kVA power & electronic step control is used. The welding time is applied in 15 and 20 periods (1 period = 0.02 s), and the welding current intensity is applied at different values by increasing step step 1000 Amperes between 8440 - 15500 Amperes. The electrode force is 4 KN and kept constant. Samples formed from spot welded joints were tested with a double hammer notch impact device. Impact strengths of the samples are determined at different temperature values (-10, 0, +15, +30 C°). In addition, microstructure and microhardness analyzes were performed