Bataklık Kereviti (Procambarus clarkii) yetiştiriciliğinde yem katkı maddeleri olarak mannan-oligosakkarit (MOS) ve frukto-oligosakkaritin (FOS) kombine kullanımının büyüme, hepatopankreas histolojisi, hemolenf parametreleri ve toplam bakteri sayıları üzerine etkileri
Effects of combined use of mannan-oligosaccharide (MOS) and fructo-oligosaccharide (FOS) as growth additives on growth additives on growth, hepatopancreas histology, hemolymph parameters and total bacterial numbers in swamp crayfish (Procambarus clarkii) cultivation
  1. Tez No: 753305
  2. Yazar: SERHAT DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, kırmızı bataklık kerevitlerinde yeme prebiyotik katkıları uygulanarak 90 gün boyunca iki ayrı deneme yapılmıştır. Deneme-I'de (15 kerevit/0.24 m² ve başlangıç canlı ağırlığı 0.084-0.085 g), üç tekerrürlü yedi deney grubu tasarlanmıştır. Yemdeki mannan oligosakkarit (MOS) ve frukto oligosakkarit (FOS) seviyeleri (0, 1, 2 ve 3 g/kg) yetiştiricilik verimlerini belirlemek için test edilmiştir. Deneme-II ise MOS ve FOS kombinasyonlarının verim üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Deneme-I'de en yüksek canlı ağırlık kazancı (CAK) 3 g/kg MOS (8,05±0,22 g) ve FOS (8,00±0,61 g) ile beslenen gruplardan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, two trials were conducted for 90 days on dietary prebiotics in red swamp crayfish. In Trial-I (15 crayfish/0.24 m² and initial live weight 0.084-0.085 g), seven experimental groups with three replicates were designed. The dietary mannan oligosaccharide (MOS) and fructo oligosaccharide (FOS) levels (0, 1, 2, and 3 g/kg) were tested in terms of the aquaculture yields. In Trial-II, the effects of MOS and FOS combinations on crayfish yield were tested. In Trial-I, the highest weight gain (WG) was obtained from the groups fed with 3 g/kg MOS (8.05±0.22 g) and FOS (8.00±0.61 g).