Kırmızı bataklık kereviti (Procambarus clarkii) yetiştiriciliğinde sınırlı su değişimleri ve stok oranlarının büyüme ve bağırsak mikrobiyatası çeşitliliği üzerine etkileri
Effects of limited water exchanges and stocking rates on growth and gut microbiota diversity in red swamp crayfish (Procambarus clarkii) culture
- Tez No: 893515
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT GENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında iki ayrı deneme gerçekleştirilmiştir. Deneme I kapsamında sabit stok oranında (51,95 adet/m2) başlangıç canlı ağırlığı 0,241-0,247 g olan kerevitler farklı su yenilemesi; 1SY (%1SY/hafta), 3SY (%3SY/hafta), 6SY (%6SY/hafta) ve probiyotik ilavesi; 1 SYP (%1SY+Probiyotik/hafta), 3SYP (%3SY+Probiyotik/hafta), 6SYP (%6SY+Probiyotik/hafta) koşulları test edilmiştir. Deneme I sonunda 1SY-1SYP karşılaştırmasında; son canlı ağırlık (SCA) ve protein etkinlik oranı (PER) dışındaki parametrelerin değişim göstermediği, 3SY-3SYP için SCA, canlı ağırlık kazancı (CAK), spesifik büyüme oranı (SBO), PER ve yem değerlendirme oranı (FCR) arasında farklılıklar bulunduğu (p0,05), SY gruplarında CAK, SBO, PER ve FCR bakımından 3SY ve 6SY'nin 1SY grubuna kıyasla farklılık gösterdiği (p0,05). Toplam hemosit sayısı (THC) 1SY-1SYP, 3SY-3SYP ve 6SY-6SYP grupları arasında önemli farklılıklar göstermiştir (p0,05), tüm denemelerde, gruplar arasında belirgin histomorfolojik bir değişikliğin şekillenmediği saptanmıştır. Deeneme I bağırsak içeriği mikrobiyomunda SY gruplarında Proteobacteria, Bacteroidota ve Actinobacteriota filumlarının baskın olduğu, SYP'de Proteobacterlerin azaldığı, Bacteroidotanın arttığı, Deneme II'de stok oranları artışına bağlı Proteobacteria bolluğunun arttığı, diğer filumların ise farklı seviyelerde temsil edildikleri belirlenmiştir. Sonuçlar, P. clarkii türünün sınırlı su değişim koşullarına uyumlu olduğunu, %3 SYP/hafta uygulamasının yetiştiricilik verimini, THC ve mikrobiyota profilini iyileştirmesi bakımından önerilebilir olduğu ortaya konulmuştur. Kırmızı bataklık kereviti yetiştiriciliğinin kontrollü koşullarda yapılmasını teşvik etmek, küresel su ürünleri yetiştiriciliği politikaları ve uygulamalarına katkıda bulunmak, bu doktora tezinin odak noktasında yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis conducted two separate trials. In Trial I, juvenile Procambarus clarkii with an initial weight of 0,241-0,247 g and stocked at a fixed density (51,95 individuals/m²) were subjected to different water renewal rates: 1SY (%1SY/week), 3SY (%3SY/week), 6SY (%6SY/week), and probiotic supplementation: 1SYP (%1SY + Probiotic/week), 3SYP (%3SY + Probiotic/week), 6SYP (%6SY + Probiotic/week). Comparison between 1SY-1SYP showed no significant differences except for final live weight (FW) and protein efficiency ratio (PER). Significant differences were found in FW, live weight gain (WG), specific growth rate (SGR), PER, and feed conversion ratio (FCR) between 3SY-3SYP (p0,05). Comparison among SY groups indicated significant differences in WG, SGR, PER, and FCR compared to 1SY (p0,05). Total hemocyte count (THC) showed significant differences between 1SY-1SYP, 3SY-3SYP, and 6SY-6SYP groups (p0,05). Histomorphological analysis showed no significant differences among groups in all trials. Trial I microbiome analysis revealed dominance of Proteobacteria, Bacteroidota, and Actinobacteriota phyla in SY groups, with a decrease in Proteobacteria and an increase in Bacteroidota in SYP groups. Trial II indicated an increase in Proteobacteria abundance with increasing stocking densities, while other phyla were represented at varying levels. In conclusion, P. clarkii demonstrated adaptability to limited water exchange conditions, with the application of %3 SYP/week enhancing aquaculture productivity, THC, and microbiota profile. This study promotes controlled red swamp crayfish cultivation, contributing to global aquaculture policies and practices.