Perceptions of teachers and students towards developing speaking skills by using technology among efl Iraqi students
Efl Iraklı öğrencilerin teknolojiyi kullanarak konuşma becerilerini geliştirmeye yönelik öğretmen ve öğrencilerin algıları
  1. Tez No: 753328
  2. Yazar: MUSTAFA NAHEDH KAMAL ALDOORA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAYEF JOMAA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Metodologlar ve araştırmacılar, konuşma becerilerinin geliştirilmesi için teknolojilerin, özellikle ses ve video kayıtlarının kullanımına çekildiler. Birçok metodoloji uzmanı, yeniliğin L2 akademisyenlerinin sözlü yeterliliğinin büyümesi üzerindeki faydalı etkisini göstermektedir. Dil öğrenimine yapılandırmacı bakış açısı, gerçek bilgi, öğrenci, ödev uygulamalarını dil öğrenimi ve teknoloji ile birleştirmeyi amaçlar. Bu araştırma, Iraklı öğretmenlere göre Iraklı öğrencilerin konuşma becerilerini geliştirmek, algıları etkinliklerle ilişkilendirmek amacıyla, Iraklı eğitmenlerin bakış açılarını ve akıllı telefonu resmi bir eğitim stili olarak kullanma mevcut tekniklerini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmacı bu çalışmayı dört Üniversitede (Bağdat Üniversitesi, Al-Mustansiriya Üniversitesi, Iraka Üniversitesi ve Al-Ma'moun Üniversitesi) yürütmüştür. Araştırmacı, 2021-2022 akademik yılında gerekli verileri toplamak için tüm bu üniversitelerde İngiliz Dili Bölümünü hedeflemiştir. Çalışma, anket verilerini almak için eğitmenleri ve görüşme soruları verilerini almak için üçüncü ve dördüncü aşamadaki öğrencileri hedeflemektedir. Araştırmacı, verileri hesaplamak için SPSS v. 22'yi kullandı. Bulgular, akıllı cihazların üniversite İngilizce derslerinde yaygın olarak kullanıldığını ortaya koymaktadır. Öğretmenler, örneğin ders sırasında materyal aramak için öğrencilerin bunları özgürce kullanmalarını sağlar. Öğrencilere gadget'larını hem sınıfta hem de evde kullanma talimatı vermek normal bir uygulamadır. Sonuç olarak, gadget'lar genellikle eğitim amaçlı olarak kullanıldı. Genel olarak, eğitmenler akıllı telefon uygulamasının İngilizce öğretiminde faydalı olacağına inanmışlardır ve çalışma birkaç örneği içermektedir. Bilgiye kolay ve hızlı erişim, değerli öğrenme araçları ve zahmetsizce veri üretme ve paylaşma kapasitesi, mobil cihazların eğitimdeki faydalarından sadece birkaçıdır. Ancak, özellikle zayıf internet hizmetleriyle ilgili olarak dezavantajlar keşfedildi.
Özet (Çeviri)
Methodologists and researchers have been drawn to the utilization of technologies, particularly audio and video records, for the development of speaking skills. Many methodologists show the beneficial impact of innovation on the growth of L2 scholars' oral proficiency. The constructivist perspective to language learning aims to combine genuine knowledge, student, assignment practices with language learning and technology. This research aims at investigating Iraqi instructors' perspectives and current techniques of using smartphone as a formal educational style with the intention of boosting Iraqi learners ' speaking skills, linking the perceptions with activities according to Iraqi teachers. The researcher conducted this study in four Universities (University of Baghdad, Al-Mustansiriya University, Iraqia University and Al-Ma'moun University). The researcher targeted Department of English Language in all those universities to collect required data, in the year 2021- 2022 academic year. The study targets instructors for getting the questionnaire data, and students who are in third and fourth stage to get interview questions data. The researcher used SPSS v. 22 to calculate the data. The findings reveal that smart devices are widely utilized in university English classes. Teachers enable students to use them freely during lectures to look up material, for example. It is normal practice to instruct pupils to utilize their gadgets both in class and at home. As a result, the gadgets were often used for educational reasons. Overall, the instructors Believed in the application of smart phones to be beneficial in the teaching of English, and the study includes several instances. Easy and rapid access to information, valuable learning tools, and the capacity to effortlessly produce and share data are just a few of the benefits of mobile devices in education. However, drawbacks were discovered, particularly in relation to poor internet services.