Perceptions of university preparatory class students toward non-Native English Speaking Teachers (non-NESTs) and Native English Speaking Teachers (NESTs)
Üniversite hazırlık sınıfı öğrencilerinin ana dili İngilizce olan ve ana dili İngilizce olmayan öğretmenlere yönelik algıları
- Tez No: 746584
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, üniversite hazırlık sınıfı öğrencilerinin konuşma, dinleme, kültür, içerik, öğrenciler ile etkileşim ve sınıf diline ilişkin ana dili İngilizce olan ve ana dili İngilizce olmayan öğretmenlere yönelik algılarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Araştırmacı tarafından, Dil Öğretmen Adaylarına Yönelik Avrupa Portfolyosu (DÖAYAP) öz değerlendirme tanımlayıcılarını bir çerçeve olarak kullanarak geliştirilen ölçek ile, ana dili İngilizce olan ve ana dili İngilizce olmayan öğretmenlerin farklılıklarının ve güçlü yanlarının kapsamlı bir resminin sunulması amaçlanmıştır. Bu çalışmada ayrıca hazırlık sınıfı öğrencilerinin cinsiyet, fakülte, İngilizce yeterlilik düzeyi ve ana dili İngilizce olan öğretmenlerle olan deneyimlerinin, öğrencilerin algıları üzerinde etkisinin olup olmadığı sorgulanmaktadır. Araştırma Dokuz Eylül Üniversitesinde, 6 farklı fakültenin İngilizce hazırlık sınıflarında öğrenim gören 284 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, tanımlayıcı istatistikler ve parametrik olmayan testler ile analiz edilmiştir. Bulgular, katılımcıların ana dili İngilizce olan ve ana dili İngilizce olmayan öğretmenlerin farklı eğitsel yönlerinden yararlandığını ortaya koymuştur. Ana dili İngilizce olan öğretmenler, dinleme ve konuşma becerilerini, telaffuzu ve kültürü öğretmede daha iyi olarak kabul edilirken, ana dili İngilizce olmayan öğretmenler, öğrencileri motive etme ve ihtiyaçlarını anlama, uygun öğretim araçlarını seçme, konuları netleştirme ve öğrenme stratejileri geliştirme açısından tercih edilmiştir. Öğrencilerin algıları ile cinsiyetleri, fakülteleri ve İngilizce yeterlilik düzeyleri arasında çok fazla bir ilişki bulunmamakla birlikte, katılımcıların ana dili İngilizce olan öğretmenler ile olan deneyimlerinin ölçek maddelerine yönelik tutumlarını etkilediği ortaya çıkmıştır. Kayda değer bir bulgu olarak, öğrencilerin İngilizce seviyeleri yükseldikçe, ana dili İngilizce olmayan öğretmenlere karşı tutumlarının da olumlu yönde geliştiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the perceptions of university preparatory class students towards non-NESTs and NESTs with regard to speaking, listening, culture, content, interaction with learners and classroom language. It is intended to present a comprehensive picture of the strengths and differences of non-NESTs and NESTs through a scale developed by the researcher using self assessment descriptors of the European Portfolio for Student Teachers of Languages (EPOSTL) as a framework. It is also questioned whether gender, faculty, perceived English language proficiency level and NEST experience of preparatory class students prior to university have an impact on their perceptions. The study has been conducted with 284 students studying in English preparatory classes of 6 different faculties at Dokuz Eylul University. The data has been analyzed by descriptive statistics and non-parametric tests. Findings have revealed that participants benefit from non-NESTs and NESTs from different aspects. NESTs have been regarded as better at teaching listening and speaking skills, pronunciation and culture, while non-NESTs have been preferred from the points of motivating learners and understanding their needs, selecting appropriate teaching tools, clarifying subjects and developing learning strategies. There is not much relationship between students' perceptions and their gender, faculty and perceived English language proficiency level; however, it has been revealed that participants' NEST experience prior to university has influenced their perceptions towards non-NESTs and NESTs. As a considerable finding, it can be argued that the higher the students' levels, the more positive their perspectives on non-NESTs.