The effects of flipped instruction on pre - service English language teachers' speaking skills development
Tersten yapılandırılmış öğretimin İngilizce öğretmen adaylarının konuşma becerilerinin geliştirilmesine etkileri
  1. Tez No: 419458
  2. Yazar: ZEYNEP ÇETİN KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
İnsanlar arasındaki iletişimin ve toplumun devamlılığını sağlayan en önemli unsur dildir. Dil bireyin kendini ifade etmesinde, ifade edileni anlamasında ve o dilin kullanıldığı topluma ait olması hususunda vazgeçilmez bir role sahiptir. Dilin temel bileşenlerinden olan konuşma becerisi ise iletişimin temel yapı taşıdır. Diğer becerilere oranla daha az üzerinde durulan konuşma becerisi oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Kişinin kendi çabası, çevresel faktörler ve eğitim, konuşma becerisinin geliştirilmesinde önemlidir. Günümüz toplumunda bireyler ve toplumlar arası iletişimin gelişen teknolojiler sayesinde oldukça üst düzeyde olduğu söylenebilir. Teknoloji alanındaki hızlı gelişim pek çok alanda etkili olduğu gibi eğitim alanını da etkilemiştir ve teknoloji eğitiminde bir parçası haline gelmiştir. Dil eğitiminde son yıllarda önemle üzerinde durulan Karma Eğitim modeli, Uzaktan Eğitim, Bilgisayar Destekli Yabancı Dil Eğitimi ve Ters-Yüz eğitim modelleri teknolojinin dil eğitimi alanı için önem arz ettiğini göstermektedir. Bu bağlamda mevcut çalışma ters-yüz eğitim modelinin İngilizce öğretmen adaylarının konuşma becerilerinin gelişmesine olan etkisini araştırmaktadır. Çalışma konuşma becerilerinin akıcılık ve tutarlılık, kelime dağarcığı, dil bilgisi ve doğruluk ile telaffuz becerilerini kapsamaktadır. Araştırmada yarı deneysel model kullanılmış olup karma yöntem ile nicel ve nitel veriler toplanmıştır. Çalışmada toplanan nicel veriler katılımcıların konuşma becerilerinin Ters-yüz eğitim modeline dayalı geliştirilen müfredat (Çalışmanın geri kalanında OCS1FS olarak anılacaktır) sayesinde gelişip gelişmediğini ölçmek için toplanmıştır.Sözlü İletişim Becerileri I dersi için Döndürülmüş eğitim modeline uygun olarak hazırlanan müfredat geliştirilmeden önce Sözlü İletişim Becerileri I dersine giren okutmanlara uzman görüşme protokolü uygulanmıştır. Uzmanların görüş ve önerileri ışığında ders müfredatı %70 pratik, %30 teorik bilgi bazında hazırlanmıştır. Bunun yanında, müfredat eğitimsel ödevler ve temalardan oluşmaktadır. Nitel veriler ise deney grubu öğrencilerin ters-yüz eğitim modeline karşı tutumlarını ölçmek için toplanmıştır.Çalışmanın nicel verilerini toplamak için deney ve kontrol grubuna ön-test ve son-test uygulaması iki değerlendirici tarafından yapılmış olup sonuçlar SPSS programında Mann-Whitney U test ve Wilcoxon W testleri ile analiz edilmiştir. Çalışmanın nitel verileri için ise deney grubu öğrencilerine uygulama sonrasında bireysel görüşme protokolü uygulanmıştır. Ayrıca deney grubu öğrencileri araştırmada çevrimiçi öğrenme öğretme ortamı olarak kullanılan Edmodo üzerinden uygulama süresince haftalık olarak dönüt ödevleri yazmışlardır. Nitel veriler içerik analizi ve örtük içerik analizi yöntemleri ile analiz edilmiştir. Araştırmanın katılımcıları Gazi Üniversitesi, İngilizce Öğretmenliği bölümü birinci sınıf öğrencilerinden oluşan ve rastgele seçilen iki sınıftır. Sınıflardan biri deney grubu diğeri kontrol grubu olarak uygulamaya tabi tutulmuş olup deney grubu 23 öğrenci kontrol grubu 25 öğrenciden oluşmaktadır. Deney grubuna Sözlü İletişim Becerileri I dersi için araştırmacı tarafından geliştirilen Ters-yüz eğitim Modeli dayalı müfredat 8 (sekiz) hafta boyunca uygulanmıştır. Uygulamada çevrimiçi öğretme-öğrenme platformu olan Edmodo sitesi kullanılmıştır. Kontrol grubu ise aynı müfredatı geleneksel sınıf ortamında öğrenmiştir.Sonuçlar deney grubu ve kontrol grubu öğrencilerinin arasında sekiz haftalık uygulama sonucunda anlamlı düzeyde farklılık olduğunu ortaya koymuştur. Deney grubu öğrencilerinin Ters-yüz eğitim Modeline dayalı öğretim müfredatı ile akıcılık ve tutarlılık, kelime dağarcığı, dil bilgisi ve doğruluk ile telaffuz alanlarında anlamlı derecede gelişme gösterdikleri sonucu bulunmuştur. Çalışmanın diğer önemli bulgusu ise deney grubu öğrencilerinin Ters-yüz eğitim Modeline karşı olumlu tutum geliştirdikleri ve Sözlü İletişim Becerileri I dersi için geliştirilen müfredattan oldukça memnun oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Language is the most important factor that provides continuation of society and communication among people. Language has a dispensable role in individual's self-expression, understanding what is expressed and to be a part of the society in which the language is used as means of communication. As one of the basic components of language, speaking is the cornerstone of language. Speaking skill has a complex and complicated nature, which is less focused on in comparison with other language skills. Individual's effort, environmental factors and education are important to develop speaking skills. It can be said that communication among individuals and societies is in almost peak level by means of developing technologies. The swift development in technology effects education as well as numerous area and technology has become a part of education. Blended Learning, Distance Education, Computer Assisted Language Learning, and Flipped Instruction are overemphasized in recent years that indicate technology is significant in language education. In this context, the current research investigates the effects of Flipped Instruction on pre-service English language teachers' speaking skills development. The research covers fluency, coherence, lexical resource, grammar, pronunciation and accuracy skills. In present research, quasi-experimental design is utilized; both qualitative and quantitative data were collected through mixed method. The quantitative data were collected to investigate whether Flipped instruction based syllabus which is designed specifically for the research is effective to develop participants' speaking skills. The Flipped Syllabus for Oral communication Skills I is called as OCS1FS through the rest of the research (OCS1FS). Before the design of the flipped syllabus, expert interview protocol is administered to Oral communication Skills I course's lecturers. In the light of lecturer's ideas and suggestions, the flipped syllabus for Oral communication Skills I is designed that comprise of 70% practice-based and 30% theoretical knowledge based syllabus. Besides, it comprises of pedagogical tasks and themes. The qualitative data were collected to examine students' perceptions towards Flipped Instruction. Pre-test and post- tests are administered by two raters to both experimental group and control group with the aim of collecting quantitative data for the present research. The quantitative data were analyzed through Mann-Whitney U test and Wilcoxon W tests in Statistical Program for Social Sciences (SPSS). Individual student interview is administered to experimental group students with the aim of collecting qualitative data for the current research at the end of treatment process. Besides, experimental group students wrote weekly response papers on Edmodo which was used as online Learning Management System (LMS) in research. The qualitative data were analyzed through content analysis and latent content analysis. The participants are first graders of English Language Teaching department of Gazi University, Turkey. Two classrooms participated in study, that are selected randomly and one group is treated as experimental group, the other group is treated as control group. The experimental group consists of 23 students who are 20 female and 3 male students. The control group consists of 25 students are 19 female and 6 male students. The Flipped instruction based Oral Communication Skills I syllabus is utilized for eight week that is designed by researcher in experimental group through flipped classroom model. The control group learns the same course content in traditional lecture-based classroom model. In treatment process, Edmodo is used which is an online teaching and learning platform. The results show that there is statistically significant difference level between experimental group and control group at the end of eight weeks treatment process. It is found that experimental group students experienced significant development in terms of fluency, coherence, lexical resource, grammar, pronunciation and accuracy skills. Other important results of the current research are that experimental group students have positive attitudes towards Flipped Instruction and they are considerably satisfied with flipped instruction based syllabus.