Disiplinlerarası yaklaşıma dayalı robotik temelli eğitim etkinliğinin pozitif teknolojik gelişim çerçevesinde incelenmesi
Investigation of robotics based education activity based on interdisciplinary approach in the framework of positive technological development
  1. Tez No: 753340
  2. Yazar: ABDULLAH TOSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN KARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Eğitimde robotik araçların kullanılması ilgi çekici, motive ve teşvik edici öğrenme deneyimlerinin yaşanmasına zemin hazırlamakta ve öğrenme sürecini dönüştürme ve geliştirmede önemli bir rol oynamaktadır. 21. yüzyıl eğitim ortamlarını dönüştürme, geliştirme ve yaşamı yönlendirecek becerileri kazandırmada etkili bir yol olarak disiplinlerarası yaklaşım önerilmektedir. Robotik araçlar, disiplinlerarası etkinliklerde öğrenme içeriklerini gerçek dünya uygulamalarına dönüştürebilme sürecinde öğrencilere yardımcı olmaktadır. Robotik araçların farklı disiplinleri birleştirebilme potansiyeli vardır ve robotiğin pedagojisi ile öğrenme çıktıları üzerindeki etkisinin araştırılması konusunda daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğu vurgulanmaktadır. Buradan hareketle bu çalışmada robotik araçların bir öğretim materyali olarak kullanıldığı disiplinlerarası bir eğitim etkinliğinin geliştirilmesi ve Pozitif Teknolojik Gelişim (PTD) çerçevesi bağlamında etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bunun yanında etkinliğin öğrencilerin farklı müfredat kazanımlarını öğrenmelerini destekleme potansiyeli irdelenmiştir. Bu amaçla yürütülen çalışmada, Jacobs tarafından birleştirilmiş üniteler geliştirmek için önerilen Disiplinlerarası Kavram Modeli temel alınarak bir eğitim etkinliği geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Etkinliğin geliştirilmesi sürecinde 26 öğretmen ve 3 alan uzmanı yer almıştır. Geliştirilen etkinliğin uygulanması 2020-2021 eğitim öğretim yılında bir devlet okulunda görev yapmakta olan 5 öğretmen ve eğitim görmekte olan 10, 6.sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma nitel ve nicel veri toplama araçları kullanılarak karma araştırma yöntemi ile desenlenmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak, öğretmen görüş formu, ürün değerlendirme rubriği, öğrenci görüş formu, PTD kontrol listesi, gözlem formu ve görüşme soruları kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizi sonucunda, etkinliğin, farklı disiplinlere ait kazanımların öğrenilmesini destekleme ve öğrencilerin işbirliği, iletişim, topluluk oluşturma, içerik yaratma, davranış seçimi ve yaratıcılık gibi PTD davranışlarını geliştirmeye katkı sağladığını ortaya koymuştur. Bu sonuç, Disiplinlerarası Kavram Modeli'nin robotiğin öğrenme aracı olarak yer aldığı etkinliklerde farklı disiplinlerin müfredatlarını birleştirmeye yönelik seçilebilecek bir yol olabileceğini gösterir.
Özet (Çeviri)
The use of robotic tools in education paves the way for engaging, motivating and stimulating learning experiences and plays an important role in transforming and improving the learning process. An interdisciplinary approach is suggested as an effective way to transform and develop 21st century educational environments and to gain skills that will guide life. Robotic tools assist students in the process of transforming learning content into real-world applications in interdisciplinary activities. Robotic tools have the potential to combine different disciplines and it is emphasized that more studies are needed to investigate the pedagogy of robotics and its effect on learning outcomes. From this point of view, in this study, it is aimed to develop an interdisciplinary educational activity in which robotic tools are used as a teaching material and to evaluate its effect in the context of Positive Technological Development (PTD) framework. In addition, the potential of the activity to support students' learning of different curriculum outcomes was examined. In this study, a training activity was developed and implemented based on the Interdisciplinary Concept Model proposed by Jacobs to develop unified units. 26 teachers and 3 field experts took part in the development of the activity. The implementation of the developed activity was carried out with 5 teachers and 10 6th grade students working in a public school in the 2020-2021 academic year. The study was designed with mixed research method using qualitative and quantitative data collection tools. In the study, teacher opinion form, product evaluation rubric, student opinion form, PTD checklist, observation form and interview questions were used as data collection tools. As a result of the analysis of the collected data, it was revealed that the activity contributed to the learning of the achievements of different disciplines and to the development of PTD behaviors such as cooperation, communication, community building, content creation, behavior selection and creativity of the students. This result shows that the Interdisciplinary Concept Model can be a way to combine the curricula of different disciplines in activities where robotics is a learning tool.