Yüzdeler konusuyla ilgili kavram yanılgılarının bilişsel çelişki yaklaşımı ile giderilmesi
Elimination of misconceptions about percentages with the cognitive conflict approach
  1. Tez No: 753341
  2. Yazar: MERVE GÜLER OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU GÜVELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma yüzdeler konusuyla ilgili kavram yanılgılarını bilişsel çelişki yaklaşımı ile gidermeyi amaçlamıştır. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 eğitim öğretim yılında Rize ili Merkez ilçesindeki bir devlet okulunun 8. sınıfında öğrenim gören 10 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla ön test, son test ve video kayıtları kullanılmıştır. Eylem araştırması yönteminin benimsendiği araştırmada pilot çalışma yapılarak yüzdeler teşhis testi geliştirilmiştir. Yapılan madde analizleri ve uzman görüşleri alınarak testin ön test-son test olarak uygulanmasına karar verilmiştir. Ön test uygulandıktan sonra toplanan veriler ışığında bilişsel çelişki yaklaşımının aşamalarına uygun olarak bir ders planı hazırlanarak öğrencilerle dört ders saati süren uygulama gerçekleştirilmiştir. Uygulamadan 2 hafta sonra son test uygulanmıştır. Veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Test sonuçları, araştırmacının gözlem notları ve literatürden elde edilen bilgiler karşılaştırılarak veri üçgenleme yaklaşımı da kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre bazı öğrencilerin kavram yanılgılarının giderildiği bir öğrencide ise yanılgıların devam ettiği görülmüştür. Bilişsel çelişki yaklaşımının kavram yanılgılarını gidermede olumlu bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to eliminate the misconceptions about percentages with the cognitive conflict approach. The sample of the research consists of 10 students studying in the 8th grade of a public school in the central district of Rize province in the 2020-2021 academic year. Pre-test, post-test and video recordings were used to collect data in the research. In the study, in which the action research method was adopted, a pilot study was conducted and a percentage diagnostic test was developed. It was decided to apply the test as a pre-test and post-test by taking the item analyzes and expert opinions. In the light of the data collected after the pre-test was applied, a lesson plan was prepared in accordance with the stages of the cognitive conflict approach and the application lasting four lesson hours was carried out with the students. The post-test was administered 2 weeks after the application. The data were analyzed by descriptive analysis method. The data triangulation approach was also used by comparing the test results, the researcher's observation notes and the information obtained from the literature. According to the findings, it was observed that the misconceptions of some students were eliminated, and the misconceptions continued in a student. It has been concluded that the cognitive conflict approach has a positive effect on eliminating misconceptions.