k-Gamma fonksiyonunu içeren yeni bir operatörün yaklaşım özellikleri
The approximation properties of a new operator which involves k-Gamma function
- Tez No: 753351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRHAN İÇÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tezde 5 kısım bulunmaktadır. Birinci kısımda giriş bölümü verilmiştir. İkinci kısımda yaklaşım teorisinde yer alan bazı temel tanımlara ve teoremlere ayrılmıştır. Üçüncü kısımda k-Gamma fonksiyonu yardımıyla tanımlanan yeni tip Gamma operatörü tanımı ve yaklaşım özellikleri sunulmuştur. Ağırlıklı yaklaşım, yaklaşım hızı ve noktasal yaklaşım incelenmiştir. Dördüncü kısımda sayısal örnekler verilmiştir. Beşinci kısım sonuç bölümüne ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are 5 parts in this thesis. In the first part, the introduction part is given. In the second part, a few basic definitions and theorems in theory of approximations are divided. In the third part, the definition of the new type of Gamma operator defined with the help of k- Gamma function and its approximation properties are presented. Weighted approximation, rate of convergence and pointwise estimation are examined. In the fourth part, numerical examples are given. In the fifth part is devoted to the conclusion.