Menopoz dönemindeki kadınların algıladıkları sosyal destek, anksiyete düzeyi ve yaşam kalitesi
Social support, anxiety level and quality of life perceived by menopausal women
  1. Tez No: 753396
  2. Yazar: SAFİYE GÜLBAHAR YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCİHAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırma menopoz dönemindeki kadınların algıladıkları sosyal desteği, anksiyete düzeyini ve menopoza özgü yaşam kaliteleri arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Sinop Atatürk Devlet Hastanesi ve Sinop Ayancık Devlet Hastanesinde görev yapan kadın personel ile hastaneye başvuran ve tedavi alan hastaların ziyaretçileri ve refakatçileri arasından dahil edilme kriterlerine uygun 150 kadın katılmıştır. Veriler; kişisel bilgi formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ), Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (MÖYKÖ) ve Beck Anksiyete Envanteri (BAE) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistik olarak yüzdelik dağılım, ortalama, standart sapma, Mann Whitney U testi, Kruskall Wallis analizi ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada ölçekler arasındaki ilişki incelendiğinde; ÇBASDÖ alt boyutları ile MÖYKÖ arasında psikososyal ve fiziksel alan yaşam kalitesi ile anlamlı ve negatif yönde ilişki olduğu tespit edilmiştir (p0.05). Ölçekler arasındaki ilişkinin kısmi düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Kadınların algıladıkları sosyal destek düzeyi arttıkça menopoza özgü yaşam kalitesi psikososyal ve fiziksel alanda artarken, vazomotor ve cinsel alan yaşam kalitesini etkilemediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to determine the relationships between perceived social support, anxiety level and menopausal women's quality of life. The female staff working at Sinop Atatürk State Hospital and Sinop Ayancık State Hospital, and the visitors and attendants of the patients who applied to the hospital and received treatment, who met the inclusion criteria 150 women participated in the study. The data; personal information form was collected using the Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), the Menopause-Specific Quality of Life Scale (MSQLS), and the Beck Anxiety Inventory (BAI). In the evaluation of the data; Percentage distribution, mean, standard deviation, Mann Whitney U test, Kruskall Wallis analysis and correlation analysis were used as descriptive statistics. When the relationship between the scales is examined in the research, it was determined that there was a significant and negative relationship between the sub-dimensions of the MSPSS and the MSQLS, with psychosocial and physical domain quality of life (p0.05). It was determined that the relationship between the scales was at a partial level. As the perceived social support level of women increased, menopause-specific quality of life increased in psychosocial and physical domains, while vasomotor and sexual domains did not affect their quality of life.