Absorbsiyonlu ısı pompasının okul ısıtmasında kullanımının incelenmesi
Investigation of the usage of absorption heat pump in school heating
- Tez No: 753398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA PIRASACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Dünyada teknolojiler yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının arttırılıp enerjiyi daha verimli kullanma üzerine gelişmektedir [1]. Okullarda bulunan ısıtma sistemlerinde genelde yoğuşmasız doğalgazlı veya sıvı-katı yakıtlı verimleri düşük kazanlar kullanılmaktadır. Okul yönetimleri işletme maliyetlerini dikkate alarak sınıf sıcaklıklarını, konfor sıcaklıklarının çok altında tutulabilmektedir. Daha az yakıtla konfor sıcaklıkları oluşturulabilmesi için işletme giderleri düşük sistemlere ihtiyaç vardır. Bu çalışmada absorbsiyonlu ısı pompalarının (AIP) okullardaki kullanımının uygunluğu ekonomik parametreler göz önünde bulundurularak araştırılmıştır. Isıtma gün dereceleri kullanılarak AIP ve yoğuşmalı kazan entegrasyonu sonucunda meydana gelen yakıt kullanımı sayısal olarak hesaplanmıştır. Seviyelendirilmiş enerji maliyeti ve geri ödeme süresi hesaplanarak okullarda AIP kullanımının uygulanabilirliği incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken son zamanlardaki döviz kurundaki artıştan dolayı geri ödeme süresinin artmasına rağmen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nda yapılan Kamu Binaları Enerji Verimliliği Uygulamaları Projesine (KABEV) uygun olarak 5, 10 ve 20 yıllık geri ödeme sürelerinde %20 tasarruf oranının toplam yükün hangi oranlardaki AIP-kazan entegrasyonu ile karşılandığı ve yatırım maliyetinin en çok ne kadar olması gerektiği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technologies are developing on increasing the use of renewable energy sources and using energy more efficiently [1]. Non-condensing natural gas or liquid-solid fuel boilers with low efficiency are generally used in schools for heating. School principals may keep school below comfort temp, considering operating costs. To create thermal comfort with less fuel, low operation costings are needed. In this study, convenience of using absorption heat pumps (AIP) in schools was investigated according to economic parameters. The fuel usage due to the integration of AIP and condensing boiler was calculated with heating day degrees. The feasibility of AIP in schools was analyzed by calculated leveled energy cost and payback period. Despite the increase in the payback period due to the recent increase in the exchange rate, in accordance with the Energy Efficiency Project (KABEV) conducted by the Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change, the 20% savings rate in the payback periods of 5, 10 and 20 years has been increased. It has been researched that which rates are covered by the AIP-boiler integration and how much the investment cost should be.