Öğretmen adaylarının duygusal şemaları, bilişsel esneklik ve sıkıntıyı tolere etme arasındaki yordayıcı ilişkiler
Predictive relationships between emotional schemas, cognitive flexibility and distress tolerance of pre-service teachers
  1. Tez No: 753414
  2. Yazar: MUHAMMED ÇAĞRI KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT DİLMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmen adaylarının duygusal şemaları, bilişsel esneklik ve sıkıntıyı tolere etme arasındaki yordayıcı ilişkilerin belirlenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 yılları arasında Konya ilinde bulunan 309 kadın, 90 erkek toplam 399 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmanın amacına yönelik olarak katılımcılardan istenilen verilerin toplanabilmesi için“Kişisel Bilgi Formu”,“Bilişsel Esneklik Envanteri (BEE)”,“Leahy Duygusal Şema Ölçeği-II (LDŞÖ-II)”ve“Sıkıntıyı Tolere Etme Ölçeği (STEÖ)”kullanılmıştır. Araştırmada değişkenler arasındaki ilişkileri incelemede ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya konu olan model Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) aracılığıyla analiz edilmiştir. Ortaya çıkan modele göre öğretmen adaylarının duygusal şemalarının bilişsel esnekliklerini ve sıkıntıyı tolere etme düzeylerini yordadığı, sıkıntıyı tolere etme düzeylerinin de bilişsel esnekliklerini yordadığı bulgulanmıştır. Aradaki ilişkinin yönüne bakıldığında duygusal şemalarla bilişsel esnekliğin ve sıkıntıyı tolere etmenin negatif yönlü ilişki içerisinde olduğu, sıkıntıyı tolere etme ve bilişsel esnekliğin pozitif yönlü ilişki içerisinde olduğu görülmektedir. Araştırmanın sağlamış olduğu analizler sonucunda bireylerin duygusal şemaları hakkında bilgi sahibi olmasının karşılaştıkları olumsuz deneyimlerde kullanacakları yolların tercihinde önemli olduğu ve buna yönelik çalışmaların bireylerin işlevini arttırabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is determine the predictive relationships between emotional schemas, cognitive flexibility and distress tolerance in pre-service teachers. Study group consists of 399 pre-service tearchers, 309 women 90 men, who are being in Konya in 2021-2022 academic year. For the aim of this study,“Personal Information Form”,“Cognitive Flexibility Inventory”,“Leahy Emotional Scheme Scales-II”and“Distress Tolerance Scale”were used to collect data from participants. Relational survey model was used for the investigate the relationships between the variables. The model is analysed by Structural Equation Modeling (SEM). In the model, it is seen that emotional schemes of pre-service teachers predicting their cognitive flexibilities and distress tolerances, and their distress tolerance levels predicting cognitive flexibilities. In terms of relationship ways, it is found that cognitive flexibility and distress tolerance is negative predictive relationship with emotional schemes also found that distress tolerance is positive predictive relationship with cognitive flexibility. According to the results of the study seen that it is important for pre-service teachers to have knowledge about their emotional schemes when they have to choose ways when they facing with challenging experiences and studies on this particular subject may increase their functionality.