Polisitemia vera ve esansiyel trombositemi hastalarında huzursuz bacak sendromu sıklığı ve klinik önemi
Frequency and clinical significance of restless legssyndrome in patients with polycythemia vera andessential thrombocythemia
  1. Tez No: 753415
  2. Yazar: DUYGU SEYHAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EMRE EŞKAZAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaçlar: Çalışmamızın amacı Polisitemia Vera (PV) ve Esansiyel Trombositemi (ET) hastalarında Huzursuz Bacak Sendromu (HBS) sıklığını değerlendirmek ve karşılaştırmak, bu vesileyle bu grup hastalarda HBS etiyolojisine ışık tutmaktır. Gereç ve Yöntem: 2021 Ağustos ile Aralık ayları arasında hematoloji poliklinik viziti olan PV ve ET hastaları çalışmaya dahil edildi. PV hastalarında demir eksikliği (DE) şartı aranmadı, ET hastalarında DE olanlar çalışma dışı bırakıldı. HBS'ye yol açabilecek ya da ayırıcı tanısına girebilecek ek hastalıkları olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Bu hastalara DE ve sağlıklı olgular içeren iki kontrol grubu oluşturuldu. Olguların demografik özellikleri, aldıkları tedaviler, tam kan sayımı parametreleri, demir parametreleri ve biyokimyasal tetkikleri kaydedildi. Nörolojik muayeneleri, EMG incelemeleri, HBS sorgulaması ve HBS saptananlarda şiddet skalası, PUKİ testi tüm olgulara uygulandı. Olguların cilt kurulukları ve terlemeleri sorgulandı ve kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 27 PV, 23 ET, 22 DE hastası ve 23 sağlıklı olgu dahil edildi. DE grubu hastalarının ortanca yaşları diğer gruplara göre anlamlı düşük saptandı, diğer demografik veriler gruplar arası benzerdi. PV hastalarının %25,9'unda, ET hastalarının %34,8'inde ve DE hastalarının %45,5'inde HBS saptandı, bu gruplar arasında HBS varlığı açısından fark saptanmazken (p=0,372), sağlıklı olguların hiçbirinde HBS saptanmadı. Sonuç: HBS, seyri sırasında DE gelişebilen PV hastalarında normal popülasyona göre artmış sıklıkta görülebildiği gibi; demir eksikliğinin klasik olarak eşlik etmediği ET hastalarında da aynı sıklıkta görülebilmektedir. Miyeloproliferatif neoplazi hastalarının takipleri sırasında demir eksikliğine bakılmaksızın HBS semptomlarını sorgulamak, etiyolojiye yönelik diğer tetkikleri yapmak ve gerektiğinde ilgili konsültasyonlara başvurulması uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to evaluate and compare the frequency of Restless Legs Syndrome (RLS) in patients with Polycythemia Vera (PV) and Essential Thrombocythemia (ET), and to shed light on the etiology of RLS in this group of patients. Material and Method: PV and ET patients who had hematology outpatient visits between August and December 2021 were included in the study. ET patients with iron deficiency (ID) were excluded. This requirement was not sought in PV patients. Patients with additional diseases that could lead to RLS or included in its differential diagnosis were also excluded. Two control groups, patients with ID and healthy subjects, were formed in accordance with these patients. Demographic characteristics, treatments, complete blood count parameters, iron parameters and biochemical tests of the subjects were recorded. Neurological examinations, EMG, RLS inquiries, RLS severity scale, PSQI tests were performed on all subjects. Skin dryness and sweating of the subjects were questioned and recorded. Results: Twenty-seven PV, 23 ET, 22 ID patients and 23 healthy subjects were included. Median age of the ID group patients was found to be significantly lower than the other groups, and other demographic data were similar between the groups. RLS was detected in 25.9%, 34.8%, and 45.5% of PV, ET, and ID patients, respectively. While there was no difference between these groups in terms of the presence of RLS (p=0.372), RLS was not found in any of the healthy patients. Conclusion: Patients with PV who may develop iron deficiency during its course and patients with ET who are not generally expected to develop iron deficiency have a similarly increased frequency of RLS. During the follow-up of patients with myeloproliferative neoplasms, regardless of iron deficiency, it would be appropriate to question the symptoms of RLS, to perform other investigations for the etiology, and to consult relevant consultations when necessary.