Karesi ilçesi (Balıkesir) Çepnilerinin halkbilimi ürünleri üzerine bir araştırma
A research on folklore products of Karesi district (Balıkesir) Chepnis
- Tez No: 753515
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
“Karesi İlçesi (Balıkesir) Çepnilerinin Halkbilimi Ürünleri Üzerine Bir Araştırma”adlı bu çalışmada Balıkesir Karesi'de yaşayan ve Alevi inancına mensup olan Çepnilerin kültürel özellikleri ortaya çıkarılarak incelenmek istenmiştir. Bu çalışma bir saha araştırmasıdır. Deliklitaş, Kabakdere ve Yaylacık Mahallelerinde yaşayan Çepnilerin bölgeye gelişleri gibi tarihî unsurların yanı sıra inanç ve inanç kavramları, halk edebiyatı ve halkbilimi ürünleri, sözlü ve yazılı kaynaklardan edinilen bilgiler doğrultusunda incelenerek çalışmaya dahil edilmiştir. Elde edilen bulgularla Karesi Çepnilerinin kim oldukları ve kültürel dokuları hakkında tespitlerde bulunmaya çalışılmıştır. Giriş, dokuz bölüm ve sonuç başlıklarından oluşan çalışmanın birinci bölümünde sözlü ve yazılı kaynaklardan edinilen bilgiler doğrultusunda Köse Süleyman Ocağı'na bağlı olan Karesi Çepnilerinin inanç yapısı açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde halk edebiyatı ürünleri incelenirken üçüncü bölümünde ise hayatın geçiş aşamaları olarak adlandırılan doğum, düğün ve ölüm ile ilgili geliştirilen pratikler ele alınmıştır. Çalışmanın diğer bölümlerinde de sahadan derlemeler yoluyla elde edilmiş halkbilimi ürünleri, çeşitli başlıklar altında tasnif edilerek analizleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen veriler, sonuç bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study,“ A Research on Folklore Products of Karesi District (Balıkesir) Chepnis”, aims to reveal the cultural characteristics of the Chepnis who live in Balıkesir Karesi and belong to the Alevism faith. It is a field study. Beliefs, concepts, folk literature, and folklore products as well as historical factors such as the arrival of Chepnis living in the Deliklitaş, Kabakdere, and Yaylacık neighborhoods are analyzed and included in the study in line with the information obtained from oral and written sources. With the findings obtained, it is tried to determine who the Karesi Chepnis are and what their cultural texture is. The study consists of an introduction, nine chapters, and a conclusion. In the first part of the study, the belief structure of Karesi Chepnis, affiliated to the Köse Süleyman“Ocak”, is explained in line with the information obtained from oral and written sources. In the second part of the study, folk literature products are examined, while in the third part, the practices developed about birth, wedding, and death, which are called transitional stages of life, are discussed. In other parts of the study, folklore products obtained through compilations from the field are classified under various headings and analyzed. The data obtained as a result of the study are given in the conclusion section.