Serbest zaman etkinliklerine katılan bireylerin kendini gerçekleştirme düzeyleri üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on the self-realization levels of individuals participating in leisure activities
  1. Tez No: 753514
  2. Yazar: ALPER İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. VELİTTİN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada serbest zaman, serbest zaman etkinlikleri ve serbest zaman etkinliklerine katılan bireylerin kendini gerçekleştirme düzeyi nitel araştırma doğrultusunda açıklanmaya çalışılmıştır. Medeniyetlerin kurulması ile insanların gelenek, görenek ve kültür anlayışları gelişmiştir. İnsanlar vakitlerinin kullanımını yaşadıkları coğrafya ve kültürlerine göre şekillendirmektedir. İlk çağlarda bireyler temel ihtiyaçlarını karşılamak için avcılık ve toplayıcılıkla ilgilenmiştir. Zaman içerisinde iş kavramı reforma uğrayarak bu durum değişiklik göstermiştir. İnsanlar yaşamında temel ihtiyaçlarını giderebilmek için çeşitli işlerde çalışarak maddi gelir elde etmektedir. Bu çalışmanın amacı rastgele serbest zaman etkinliklerine katılan bireylerin katıldıkları etkinliklerde hangi boyutlarda kendini gerçekleştirebildikleri konusunu araştırmaktır. Bireyler zorunlu yükümlülüklerini, ev işlerini, kişisel bakımlarını yerine getirdikten sonra kalan zamana serbest zaman veya boş zaman denmektedir. Serbest zamanın olabilmesi için kişinin bütün yükümlülüklerinden sıyrılarak, kendi isteği doğrultusunda eylemlerini harekete geçirmesi gerekmektedir. Bu süreçte kişi zaman kavramı fonksiyonlarını uygulayarak kendini gerçekleştirebilmektedir. Kişi serbest zamanlarında, mutlu olduğu eylemleri yaparak, yeteneklerinin farkına varabilmektedir. Bu şekilde kendini gerçekleştirmenin doyum noktasına ulaşabilir. Sonuç olarak; bu çalışmadan elde edilen bulgulara göre serbest zaman etkinliklerine katılan bireylerin çeşitli boyutlarda kendini gerçekleştirebildikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the level of self-realization of individuals participating in leisure time, leisure time activities and leisure activities was tried to be explained in line with the literature research. The establishment of civilizations; traditions, customs and cultural understandings have developed. People shape the use of their time according to the geography and culture they live in. In the early ages, individuals were interested in hunting and gathering to meet their basic needs. Over time, the concept of business has been reformed and this situation has changed. People earn financial income by working in various jobs in order to meet their basic needs in life. The aim of this study is to investigate the extent to which individuals participating in random leisure activities can realize themselves in the activities they participate in. After individuals fulfill their compulsory obligations, housework and personal care, the remaining time is called free time or leisure time. In order to have free time, the person needs to get rid of all his obligations and take action in line with his own will. In this process, the person can realize himself by applying the time concept functions. In his free time, people can realize their abilities by doing the activities they are happy with. In this way, he can reach the saturation point self-realization. As a result; According to the findings obtained from this study, it was concluded that individuals participating in leisure activities can realize themselves in various dimensions.