Türk romanında Paris, başlangıcından 1908'e kadar
The Paris at Turkish novels from the begining to 1908
- Tez No: 89871
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET TÖRENEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Türk Kültür ve Edebiyatı XIX. Yüzyılın başından beri hızlı bir değişiklik yaşamaktadır. Bu değişiklikte ölçü alınan kültür ve edebiyat, diğer bir ifadeyle medeniyet Batı olup devlet ise uzun yıllar Fransa olmuştur. Biz çalışmamızda, Fransa'nın başkenti Paris'in edebiyat ürünlerinden romanımızda ne şekilde ve miktarda yer aldığını göstermeye çalıştık. Konu için 1859-1908 (II. Meşrutiyet'in İlanı) tarihleri arasındaki zamanı esas alıp bu tarihler arasında yazılan romanları inceledik. İncelememiz sonucu elde ettiğimiz materyalleri çeşitli bölüm ve alt başlıklar ile kaydettik. Paris'in daha çok mekân ve insan açısından romanlarımızda kayıtlı olduğunu gördük. Sonuç kısmı, parçalar niteliğindeki bölümlerin yargıya ulaştırılmış şeklidir. Bu çalışma, Türk kültür ve edebiyatında Paris'in yeri ve önemi nedir? Sorusuna cevap özelliği taşıması için hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish culture and literature has experiened great changes since the beginning of the nineteenth century. In this periot western civilization has been effective on Turkish culture and literature, especially France has been the domineering one with her culture. In our study we try to find out the reflection of Paris, capital of France, m the Turkish fiction. The works that we have studied are those written between 1859 and 1908 (the declaration of Turkish Monarchy). In all these literary pieces we have seen that Paris is handled m terms of setting and character. The conclusion part of the study is a kind of judgement of all the previous chapters in the discourse. This study has been prepared for a response to the question: 'What is the imparlance and place of Paris in Turkish culture and literature?'