Amid ve poliamid sentezinde titan ve fosfor bileşiklerinin kullanılması
- Tez No: 75359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Amidler ve poliamidler başlangıç maddelerinin özelliklerine bağlı olarak çeşitli yöntemlerle elde edilebilirler. Amidler genellikle aminlerin karboksilik asit türevleri ile açilasyonu sonucunda sentezlenirler. En çok bilinen poliamid sentez yöntemi ise dikarboksilik asitler ile diaminlerin kondenzasyon reaksiyonlarıdır. Bu çalışmanın ilk bölümünde, organik reaksiyonlarda su çekici bir bileşik olarak kullanabileceği düşünülen TiCl4'ün model bileşik olarak seçilen benzanilid sentezi üzerindeki etkisi incelenmiş ve bu model reaksiyondan yola çıkılarak, iki işlevsel grup içeren ve aromatik yapıya sahip olan p-aminobenzoik asitin monomer olarak kullanıldığı polikondenzasyon reaksiyonu gerçekleştirilmiştir. İkinci bölümde ise, poliamid sentezlerinde etkili olduğu bilinen, kuvvetli nükleofilik özelliğe sahip trifenilfosfit model reaksiyonda kullanılmış ve TiCV4/TPP'nin birlikte kullanımının hem benzanilid sentezinde hem de poli(l,4-benzamid) sentezinde etkili olup olmadığı incelenmiştir. Reaksiyonlarda, THF (tetrahidrofuran), CCU ve piridin çözücü olarak denenmiştir. Reaksiyon verimleri karşılaştırıldığında piridin çözücüsünün en etkilisi olduğu anlaşılmıştır. Piridinin reaksiyonlarda HC1 tututucu olarak etkili olduğu görülmüş ve reaksiyonda piridinyum klorür şeklinde çökmesiyle ürün oluşumu üzerinde etkili olduğu saptanmıştır. Reaksiyon mekanizmasının açıklanması amacıyla blank deneyleri yapılmıştır. Titanyum bileşiği içeren yan ürünlerin FTIR ve XH NMR spektrum analizleri incelenerek yapı aydınlatılmaya çalışılmıştır. TiCl4 kullanarak yapılan amid sentezlerinde, reaksiyonların benzoiloksi amino fenil titanyum bileşiği üzerinden yürüdüğü düşünülmektedir. TiCl4 ile poliamid sentezinde ise yan ürün olarak T1O2 oluşmuştur. Böylece elde edilen poliamidin saflaştırmadan kullanılabileceği düşünülmektedir. Aynı şekilde TiCl4 yanında TPP kullanımı ile de aynı yan ürünün oluştuğu, dolayısıyla yan ürünün ayrılmasına gerek olmadığı saptanmıştır. TiCU ile 115°C reaksiyon sıcaklığında aşın asit derişiminde, yüksek verimle amid elde edilirken, TPP (trifenilfosfit) ile düşük sıcaklıklarda (40-5 0°C), yine aşın asit derişiminde daha kısa sürede yüksek verimde amid elde edildi. Düşük molaritede TiCU ve TPP birlikte kullanıldığında ise düşük sıcaklıkta yine aşın asit derişiminde, yüksek verimde amid elde edilebilmiştir. 4-Aminobenzoik asitin monomer olarak kullanıldığı polikondenzasyon reaksiyonunda, TiCU kullanımı ile yüksek sıcaklığa dayanıklı bir poliamid olan poli(l,4-benzamid) uzun polimerizasyon sürelerinde yüksek verim ile elde edilirken, ortama TiCU yanında TPP ilave edilmesiyle 3-6 saat gibi kısa sürede yüksek verimle, TiCU kullanımına kıyasla daha yüksek molekül ağırlığında poli(l,4-benzamid) sentezlenebilmiştir. MU
Özet (Çeviri)
SUMMARY AMIDE AND POLYAMDDE SYNTHESIS BY USING TITANIUM AND PHOSPHORUS COMPOUNDS Amide and polyamide synthesis are most common subjects dealed with, especially, peptide, -CONH- bonds organize basic structure of living things. This makes the subject more important. Wholly aromatic polyamides (aramides) have useful properties such as high thermal stability, chemical resistance, low flammability, and they have excellent mechanical properties as fibers. They find applications in uses like high-temperature filtration, protective clothing, conveyor belting, electrical insulation and reinforcement where high temperature and wear resistant fiber-based materials are needed. However, the versatile applications of these polyamides have generally been reduced by the high crystallinty and limited solubility in common solvents. In this study, synthesis of amides and polyamides using titanium tetrachloride and triphenylphosphite were investigated. The optimum reaction conditions were determined after calculating the yield and examining the physical properties. In the first part of this study, the reaction of benzoic acid with aniline in the presence of titanium tetrachloride was investigated as a model reaction. Benzoic acid and aniline were placed in a three necked flask and dissolved in pyridine. Titanium tetrachloride was dropped into the mixture cooled in ice bath. The mixture was taken up in ethyl acetate and solid residue was filtered. This residue was considered as a titanium compound and was analyzed to describe the reaction mechanism. The residue, which was side product of the model reaction, was analyzed with FTIR. To support the reaction mechanism, blank experiments were done. At the end of these experiments, solid products were obtained. These products were analyzed with XH NMR and FTIR. Blank experiments and spectral analysis indicated that benzanilide and poly(l,4-benzamide) formation reactions took place by means of benzoyloxy-aminophenyl titanium compound which was intermediate of the reaction. The structure of this intermediate was assumed as below. CH^-^K]) Ti m n m+n = 4 IX& -o § O CO CO ?I-H Ol 0) -C & c o 3 Ti m m+n = 4 n O H pyridine lO r -“-K3> + ©-NH-i-C-J-^ o m-y Titanium Compound n-y Poly(l,4-benzamide) was formed by condensation of 4-aminobenzoic acid with titanium tetrachloride as shown below. O //'-A II pyridine 2nH2N-(CjV-C-OH + nTiC^ - ? O H - Protoned Triphenylphosphite H-P-OPh PhO OPh ©OPh H-P© /\ PhO OPh R'COO © ©OPh H-P-OCOR PhO OPh N-phosphonium salt Acyloxy N-phosphonium salt R”NH-, R'CONHR“ + OPH(OPh)2 + PhOH The high reactivity of this system can be explained by assuming initial formation of acyloxy N-phosphonium salts of pyridine by releasing phenolate anion from the phosphite. Previous experiments was indicated that both TiCl4 and triphenylphosphite was effective in benzanilide synthesis. The same procedure was repeated, but TiCU and TPP was dropped to reaction mixture cooled in ice bath. According to reaction results, using excess amount of benzoic acid and low concentrations of TiCU and TPP was effective in benzanilide synthesis. Reaction conditions and results are shown in Table 1. TiCU and TPP was used in poly(l,4-benzamide) in NMP-pyridine solvent system. In short period of reaction time, higher yields and higher molecular weights were obtained with respect to using TiCl4 in poly(l,4-benzamide) synthesis. Reaction conditions and results are shown in Table 2. All synthesized polyamide were soluable in H2SO4. Similar side products were formed in both TiCU and TiCL/TPP usage. Because of that, it is not neccessary to seperate these products from polyamide. It was assumed that, this side product was Ti02. All benzanilides which were synthesized with using TiCU, TPP and TİCI4/TPP reagents, were soluble in ethylalcohol, ether, ethyl acetat and acetone. In the IR spektrum of benzanilides, peaks at 1650cm'1 (amide I), 1500cm”1 (amide II), 845cm“1 and 765 cm”1 were observed. All poly(l,4-benzamide) which were synthesized with using TiCU, and TİCI4/TPP reagents, were soluble in H2S04. In the IR spektrum of poly(l,4- benzamide), peaks at 1655cm“1 (amide I), 1500cm”1 (amide II) were observed. xno PL, eti O £ O o ?o a a U.a -M a tu S.c w S" H X111