Ürün tasarımı geliştirmesinde Taguchi deney tasarımın uygulanması
Application of Taguchi experimental design in product design development
  1. Tez No: 753597
  2. Yazar: TINA BAHRAMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ürün tasarımında müşteri memnuniyetinin incelenmesi, müşteri memnuniyetinin sağlanması, kuruluşun müşterilerinin istek ve gereksinimlerinin dikkate alınması uzun vadede müşteri sadakatinin ve şirket başarısının artmasını sağlayabilir. Müşteri memnuniyetinin bir organizasyonun şimdiki ve gelecekteki yaşamı üzerinde olumlu bir etkisi olmaktadır. Memnun müşteri, şirketin reklamları üzerinde bir temsilci olarak hareket eder ve şirketin ürünlerine veya hizmetlerine farkında olmadan bir avantaj sağlamış olur. Şirketlerin ayakta kalmalarının yolu, kaliteli ürün ve hizmet sunmaktan geçmektedir. İşletmeler; müşterilerin ihtiyaç ve isteklerine göre ürün ve hizmetlerinde keşifler yaparak değişim göstermelidirler. Bu ihtiyaçlar şirketler tarafından karşılandığında daha başarılı olacaklardır. Ürünlerin daha kaliteli performansa sahip olmasını sağlamak için, ürün tasarımında en önemli yöntemlerden biri risk değerlendirmesidir. Ürünün yeniden tasarımı birçok firma için oldukça önemli bir süreçtir. Yeniden tasarımın risk faktörlerinden ve parametrelerinden herhangi birinin seçilmesi bu değerlendirmeyi karmaşıklaştırabilir veya basitleştirebilir. Bu sorunu çözebilecek yöntemlerden biri, üretim sistemlerinde tasarım parametrelerinin optimize edilmesi için yaygın olarak kullanılan bir yöntem olan Taguchi deney tasarımının uygulanmasıdır. Bu yöntem, ortogonal dizi çizelgeleri adı verilen özel çizelgeler kullanılarak test koşullarının çizilmesini içermektedir. Bu çizelgelerin kullanımı, deney tasarımının basit ve güvenilir olmasını sağlayan P-değeri 0,05'den daha küçük olduğu tesbit edilmesidir. Taguchi yöntemi uygulanarak, sağlam bir tasarım geliştirmek için gereken analitik çalışma sayısı önemli ölçüde azaltılır ve toplam test süresi ve maliyetleri en aza indirilir. Taguchi metodolojisi, ürünleri ve süreçleri tasarlarken kaliteli tasarımı vurgular. Bu çalışmanın amacı; ürün tasarım ve geliştirme yöntemlerinin gözden geçirilmesi, risk değerlendirmesi kavramının araştırılması, ürün tasarımı ve geliştirme yöntemlerinin risk değerlendirmesinde Taguchi yönteminin etkinliğinin değerlendirilmesi, ürün tasarımı ve geliştirme risklerinin belirlenmesi ve risklerinin önceliklendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Examining customer satisfaction in product design, ensuring customer satisfaction, taking into account the wishes and needs of the customers of the organization can increase customer loyalty and company success in the long run. Customer satisfaction has a positive impact on the present and future life of an organization. The satisfied customer acts as an agent on the company's advertisements and unwittingly gives an advantage to the company's products or services. The way for companies to survive is to provide quality products and services. Businesses; they should change by making discoveries in their products and services according to the needs and wishes of the customers. When these needs are met by companies, they will be more successful. Risk assessment is one of the most important methods in product design to ensure that products have higher quality performance. Product redesign is a very important process for many companies. Selecting any of the risk factors and parameters of the redesign can complicate or simplify this assessment. One of the methods that can solve this problem is the application of Taguchi experimental design, which is a widely used method for optimizing design parameters in production systems. This method involves plotting test conditions using special charts called orthogonal array charts. The use of these charts is to determine that the P-value is less than 0.05, which makes the experimental design simple and reliable. By applying the Taguchi method, the number of analytical work required to develop a robust design is significantly reduced and overall testing time and costs are minimized. Taguchi methodology emphasizes quality design when designing products and processes. The aim of this study; reviewing product design and development methods, investigating the concept of risk assessment, evaluating the effectiveness of the Taguchi method in risk assessment of product design and development methods, identifying product design and development risks and prioritizing risks.