Study the relationship of antioxidant enzymes, some elements, hormones and biochemical parameters with kidney diseases in Iraqi population
Irak popülasyonunda antioksidan enzimler, bazı elementler, hormonlar ve biyokimyasal parametrelerin böbrek hastalıkları ile ilişkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 753596
  2. Yazar: BILAL MAJID MUTASHAR AL-NOORI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. YUSRA SEBRİ ABDULSAHEB AZIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kronik böbrek hastalığı (KBH) günümüzde dünyada daha fazla erişkinde görülen ve özellikle yaşlılarda görülme sıklığı giderek artan bir hastalıktır. Bu çalışmada antioksidan enzimlerin ve bazı elementlerin, hormonların ve biyokimyasal parametrelerin düzeylerini ölçmek amacıyla yaptık. Bu miktarlar arasındaki ilişki Iraklı böbrek hastalarında incelenmiştir. Yaşın, özellikle kırklı ve ellili yaşlarda olmak üzere ileri yaşta hastalıkta artışa yol açan istatistiksel bir önemi vardı. Çalışmamızda ağırlık açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktu. Katalaza gelince, böbrek hastalarında düzeylerinin düşmesi antioksidanların önemli bir role sahip olduğunu göstermektedir. Bu nedenle bu konuda daha fazla çalışma yapılmalıdır. İz elementlerle ilgili olarak, böbrek hastalarında seviyeleri etkilenmiştir. Lipid profiline gelince, toplam kolesterol önemliydi ve diğer belirteçler için olduğu gibi seviyeleri etkilendi ve istatistiksel farklılıkların varlığına rağmen, bunların tanısal önemi yoktu. Üre ve kreatinin seviyeleri değişti ve bu normaldir çünkü böbrek hastaları için tanı parametreleri olarak kabul edilirler. Paratiroid hormonu ve ferritine gelince, ortalama seviyeleri önemli ölçüde değişti ve bu, böbrek hastalarındaki rolünü sağlamak için daha büyük hasta grupları üzerinde gelecekte çalışmalar yapmamıza neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Chronic kidney disease (CKD) is a disease that is currently prevalent at more adults in world, and its prevalence is increasing, especially in the elderly. In this study we conducted in order to measure the levels of antioxidant enzymes and some elements, hormones and biochemical parameters. The correlation between these quantities was be studied in Iraqi kidney patients. Age had a statistical significance, leading to an increase in the disease at advanced age, especially between the forties and fifties. There were no statistically significant differences in our study with respect to weight. As for catalase, its levels decreased in kidney patients, which indicates that antioxidants have an important role. Therefore, more studies should be conducted in this matter. Regarding the trace elements, their levels were affected in kidney patients. As for the lipid profile, total cholesterol was important and its levels affected, as for the rest of the markers, and despite the presence of statistical differences, they had no diagnostic significance. The levels of urea and creatinine changed and this is normal because they are considered diagnostic parameters for kidney patients. As for parathyroid hormone and ferritin, their average levels have changed significantly, and this leads us to conduct future studies on larger groups of patients to ensure its role in kidney patients.