S 20 numaralı Sofya Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (H. 1151-1152, M. 1738-1739)
Transcription and evaluation of S 20 numbered Sofia Court Register (Hijri 1151-1152, Gregorian 1738-1739)
- Tez No: 872040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU TAŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Sofya, XIV. yüzyılda Osmanlı Devleti'nin hâkimiyetine girmiş ve Rumeli Eyaleti'nin Paşa sancağı olmuştur. Ticarî yollar, menzil ve ulaşım yolları üzerinde, sosyal, ekonomik ve askerî açıdan önemli bir merkez haline gelmiştir. Diğer kazalarda olduğu gibi Sofya kazasında da görülen davalar kadıları tarafından Şer'iyye Sicillerine kaydedilmiştir. Şer'iyye Sicilleri, sosyo-ekonomik, askerî ve siyasî açıdan yazıldıkları dönemi yansıtan mühim kaynaklardır. Çalışmamızın kaynağı, Bulgaristan Milli Kütüphanesi'nde bulunan“Hicri 1151-1152, Milâdi 1738-1739”tarihlerine ait olan S 20 Numaralı Sofya Şer'iyye Sicili'dir. Defterde bulunan konuların çoğunluğunu 1736-1739 Osmanlı - Rus ve Avusturya Savaşı'nın sefer hazırlıkları oluşturmuştur. Sefer hazırlıkları haricinde vergi, miras, borç, kefalet davalarını içeren belgeler de bulunmaktadır. Transkripsiyonu yapılan sicil, içeriğindeki konulara göre değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Çalışmanın amacı Sofya'nın Osmanlı askerî teşkilatlanmasındaki yerini gösterebilmek, yerel tarihine kaynaklık edebilmektir.
Özet (Çeviri)
Sofia, which has hosted many civilizations, dates back to the 14th century. In the century, it came under the domination of the Ottoman Empire and became the Pasha sanjak of the Rumelia Province. It has become an important center in terms of social, economic and military aspects on commercial routes, range and transportation routes. As in other districts, the cases in the Sofia district were recorded in the Şer'iyye Registry by the judges. Sharia Registers are important sources that reflect the period in which they were written in terms of socio-economic, military and political aspects. The source of our study is the Sofia Sharia Register No. S 20, which belongs to the record“Hijri 1151-1152, Gregorian 1738-1739”, located in the Bulgarian National Library. The majority of the topics in the notebook consisted of campaign preparations for the 1736-1739 Ottoman-Russian and Austrian War. Apart from preparations for the expedition, there are also documents including taxes, inheritances, debts and surety cases. The transcribed register was evaluated according to the topics in the content. The aim of the study is to show Sofia's place in the Ottoman military organization and to be a source for its local history.