İnterstisyel akciğer hastalarında bronkoalveolar lavajda bakır ve çinko analizi
Analysis of copper and zinc in bronchoalveolar lavage in interstitial lung patients
  1. Tez No: 753620
  2. Yazar: METİN YALAZA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PELİN ARIBAL AYRAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyopatoloji, Göğüs Hastalıkları, İç Hastalıkları, Physiopathology, Chest Diseases, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İnterstisyel akciğer hastalıkları çok sayıda ve çok çeşitli nedenleri, klinik belirtileri, görüntüleme bulguları ve patolojik özellikleri olan ve klinik sonuçları farklılık arz eden bir hastalık grubudur. Bu hastalık grubuna özgü heterojenliğe rağmen, çoğu, pulmoner alveolar duvardaki bazı hücre tiplerinin çoğalması, duvarın çeşitli inflamatuar hücre kombinasyonları tarafından infiltrasyonu gibi özelliklere sahiptir ve süreç bazen fibrozis ile sonuçlanabilmektedir. Bu patolojik değişiklikler akciğer interstisyumunda baskın olduğundan, bozukluklar interstisyel akciğer hastalıkları olarak adlandırılmaktadır. Fibrozisin inflamasyon, yeniden şekillenme ve reaktif oksijen türevleri üzerinden gerçekleştiği bildirilmektedir. Çalışma interstisyel akciğer hastalıklarında fizyopatolojik süreçlerde önemli rolleri olduğu bilinen Cu ve Zn düzeylerindeki olası değişikliklerin klinik sınıflamadan bağımsız olarak hastalık sürecine etkilerini araştırmak için yapıldı. Çalışma Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Kliniğinde ve Fizyopatoloji Bilim Dalında yapıldı. İnterstisyel akciğer hastalığı tanısı olan 100 birey araştırmaya dahil edildi. İnterstisyel akciğer hastalığı olanların bronkoalveolar lavaj örneklerinde Cu ve Zn düzeyleri atomik absorbsiyon spektrofotometresi ile ölçüldü. Farklı klinik sınıflardan interstisyel akciğer hastalarında bronkoalveolar lavaj örneklerinde Zn ve Cu değerleri ölçtük. Fazla sayıda grup olması ve bazı klinik tanı gruplarında az sayıda hasta olması nedeniyle Zn ve Cu karşılaştırmalarını klinik gruplarda yapamadık. Beş interstisyel akciğer hastalığı grubunu karşılatırdık: inerstisyel pulmoner fibrozis, idiyopatik interstisyel pnomoni, bağ doku hastalık-ilişkili interstisyel akciğer hastalığı, maruziyet-ilişkili interstisyel akciğer hastalığı, sarkoidoz. Fibrozis olan gruplar ile olmayan gruplarda ve bal peteği bulunan gruplar ile bulunmayan gruplarda Cu ve Zn düzeylerini karşılaştırdık. Gruplar arasında anlmalı fark yoktu. Bu karşılaştırmaların sonucu hastalığın ciddiyeti ile Cu ve Zn düzeyleri arasında ilişki olmadığını göstermektedir. Hastalığın seyri ve ciddiyetinde Cu ve Zn etkili faktörler olarak görülmemektedir. Fibrozis ve bal peteği için nicel ve nitel değişkenleri karşılaştırdık. Fibrozis ve bal peteği kategorileri arasında sadece yaş bakımından anlamlı fark vardı. Fibrozis görülmeyen hastalara ait yaş ortalaması 52,62±13,53 iken, fibrozis görülen hastalarda bu ortalama 60,30±13,31 idi (p=0,008).
Özet (Çeviri)
Interstitial lung diseases are a group of diseases with numerous and diverse causes, clinical signs, imaging findings, pathological features, and different clinical outcomes. Despite the heterogeneity inherent in this group of diseases, most of them have characteristics such as the proliferation of some cell types in the pulmonary alveolar wall, the infiltration of the wall by various combinations of inflammatory cells, and the process can sometimes result in fibrosis. Since these pathological changes predominate in the lung interstitium, the disorders are called interstitial lung diseases. It is reported that fibrosis occurs through inflammation, remodeling, and reactive oxygen species. The study was conducted to investigate the effects of possible changes in Cu and Zn levels which are known to have important roles in the pathophysiological processes in interstitial lung diseases, on the disease processes independently of clinical classification. The study was carried out at Ankara University Faculty of Medicine, Department of Chest Diseases, and Department of Pathophysiology. 100 individuals diagnosed with interstitial lung disease were included in the research. Cu and Zn levels of bronchoalveolar lavage samples of patients with interstitial lung diseases were measured by atomic absorption spectroscopy. We measured Zn and Cu levels of bronchoalveolar lavage samples of interstitial lung disease patients from different clinical classes. Due to a large number of groups and a small number of patients in clinical diagnosis groups, we could not compare Zn and Cu levels between the groups. We compared five groups: interstitial pulmonary fibrosis, idiopathic interstitial pneumonia, connective tissue disease-related interstitial lung disease, exposure-related interstitial lung disease, and sarcoidosis. We compared the patients with and without fibrosis and the groups with and without honeycomb. There was no significant difference between the groups. The result of this comparison suggests that there is no correlation between the severity of the disease and Cu and Zn levels. Cu and Zn are not influential factors in the course and severity of the disease. We compared quantitative and qualitative variables for fibrosis and honeycomb. There are significant differences between fibrosis and honeycomb categories only in terms of age. While the mean age of patients without fibrosis was 52,62±13,53 and that of patients with fibrosis was 60,30±13,31 years (p=0,008).