Binaların Yangından Korunması Yönetmeliği Çerçevesinde Mevcut Bir Kamu Binasının İncelenmesi
İnvestigation of an Existing Public Building in the Framework of the Regulation on the Protection of Buildings from Fire
- Tez No: 753627
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ülkemizde geçmişten günümüze bina yangınlarıyla sıkça karşılaşılmış, bu yangınlarda çok ciddi kayıplar meydana gelmiş ve halen gelmeye devam etmektedir. Aslında, alınabilecek aktif ve pasif yangın güvenlik önlemleriyle birlikte meydana gelebilecek bu kayıpların önüne geçilebilmektedir. Bu önlemler arasında en etkili olan pasif yangın güvenlik önlemleriyle bina henüz yapım aşamasındayken gerekli önlemlerin planı yapılır ve bina projesine dahil edilir. Bu şekilde meydana gelebilecek yangınların önüne daha etkili bir şekilde geçilmiş olur. Bununla birlikte 2007 yılında bina yangınlarına karşı“Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik”çıkartılmıştır. Bu çalışmada, Gümüşhane Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi binasını“Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik”te belirlenen 14 başlıkta incelenmiş ve binanın yönetmelikte belirlenen hükümlere uygun olup olmadığı değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda belirlenen riskler hem tablo şeklinde sunulmuş hem de Fine Kinney yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda; Gümüşhane Üniversitesi Mühendislik Fakültesi binasının belirlenen 14 başlıktan 4'ünde tamamen eksik ve yönetmeliğe uygun olmadığı, 5 başlıkta birtakım eksiklikler olduğu, 5 başlıkta ise yönetmeliğe uygunluğu belirlenmiştir. Ayrıca, yapılan risk analizinde kazan dairesi, kaçış merdivenleri, aydınlatma, hidrant sistemi ve dış kaçış merdivenleri çok yüksek riskli olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Building fires have been frequently encountered in our country from the past to the present, and very serious losses have occurred in these fires, and they still continue. In fact, these losses can be prevented with active and passive fire safety measures that can be taken. With passive fire safety measures, which are the most effective among these measures, the necessary measures are planned while the building is still under construction and included in the building project. Thanks to these precautions, possible fires can be prevented more effectively. However, in 2007,“Fire Safety Building Regulations”was issued for the measures that can be taken against buildings. In this study, the Gümüşhane University Faculty of Engineering and Natural Science building was investigated under 14 titles determined in the“Fire Safety Building Regulations”and it was evaluated whether the building complies with the provisions determined in the regulation. The risks identified because of the evaluation were presented both in tabular form and analyzed using the Fine Kinney method. The results showed that Gümüşhane University Faculty of Engineering and Natural Science building was not in compliance with the regulation in 4 of 14 titles in“The Fire Safety Building Regulations”, there were some deficiencies in 5 titles and compliance with the regulation in 5 titles. In addition, in the risk analysis, the boiler room, fire exit stairs, lighting, hydrant system, and external fire exit stairs were determined as very high risk.