A stochastic model for the energy-efficient server consolidation
Enerji verimli sunucu konsolidasyonu için stokastik bir model
  1. Tez No: 753628
  2. Yazar: ÖZGE ERDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Veri merkezleri bilgi teknolojilerinin altyapısını oluşturur. İnternet Protokol trafiği bu veri merkezlerinden geçer. Ayrıca İnternet Protokol adreslerine ait veriler de bu tür veri merkezlerinde saklanmaktadır. Artan akışla başa çıkmak için birçok işleme ve depolama sunucusuna ihtiyaç vardır. Ancak veri merkezlerinin önemli yatırım maliyetleri ve yüksek enerji kullanımı vardır. En kritik veri merkezi maliyet faktörleri yatırım ve enerji maliyetidir. Sunucularda enerji kullanımı için CPU, bant genişliği ve bellek gibi birçok faktör ve farklı kaynak türleri göz önünde bulundurulur. CPU ise genellikle sunucularda en çok enerji tüketimi ile ilişkili kısımdır. Sanallaştırma, fiziksel sunucularda enerji tasarrufu için en kritik teknolojidir. Sanallaştırma teknolojisi ile fiziksel sunucular üzerinde sanal sunucular kurulur. Böylece sunucu konsolidasyonu sağlanır. Bu çalışma, bir veri merkezinde maliyetleri en aza indirerek ve enerji verimliliğini göz önünde bulundurarak sanal sunucuların kaynak ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlamaktadır. Yani fiziksel sunucuların enerji maliyetine ve yatırım maliyetine göre ne kadar maliyet tükettiği göz önünde bulundurulmuştur. Sanal sunucular üzerinde çalışan servislerin iş yüklerinin zaman içindeki değişimi için CPU ile enerji kullanımı arasında doğrusal bir ilişki olduğu varsayılmaktadır. Bu amaçla, kaynak talebi belirsizliği altında sunucu konsolidasyonu için stokastik bir model önerilmiştir. Belirsiz iş yükünü sunan bu model, senaryo tabanlı bir stokastik programlama modelidir. Sonuca göre, belirsiz kaynak talebi altında sanal sunucuların konsolidasyonunda yıllık maliyetler minimize edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Data centers form the infrastructure of information technologies. Most of the Internet Protocol addresses traffic passes through these data centers. Moreover, Internet Protocol addresses' related data is stored at these data centers. Many processing and storage servers are needed to cope with increasing flow. However, data centers have significant investment costs and high energy use. The most critical data center cost factors are investment and energy cost. Here, many factors and different resource types like CPU, bandwidth, and memory are considered for energy usage in servers. The CPU, on the other hand, is generally the most energy-consuming part of servers. Virtualization is the most critical technology to save energy in physical servers. Virtual servers are installed on physical servers with virtualization technology. Thus, server consolidation is achieved. This study aims to meet virtual servers' resource needs by minimizing costs and considering energy efficiency in a data center. In other words, here, we mention how much costs physical servers consume according to the energy cost and investment cost. It is assumed that a linear relationship between CPU and energy usage for workloads of the services running on virtual servers change in time. For this purpose, we proposed a stochastic model for server consolidation under resource demand uncertainty. This model, which presents the ambiguous workload, is a scenario-based stochastic programming model. According to the result, annual costs are minimized in the consolidation of virtual servers under uncertain resource demand.