Entomopatojen nematod Heterorhabditis bacteriophora HBH hibrit ırkının In vivo ve In vitro üretim sonrası toprakta kalıcılık ve depolanma süresi farklılıklarının araştırılması
Investigation on comparison of persistence and storage of the entomopathogenic nematode Heterorhabditis bacteriophora HBHhybrid strain after In vivo and In vitro productions
- Tez No: 753647
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ALPER SUSURLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Entomopatojen Nematodlar (EPN) biyolojik mücadelede aktif rol oynayan canlılardır. EPN'ler sentetik pestisitlerin uygulama zorluğu ve çevreye karşı ciddi tehdit oluşturması sebebiyle toprak altı zararlılarına karşı en etkili çözüm yollarından biri olarak bilinmektedir. EPN'ler uygulanmadan önce belirli depolama koşullarına göre saklanmaktadır. Uygulandıktan sonra uygulandığı alanda etkinliğini azami bir süre sürdürmesi beklenmektedir. Bu tez çalışması, EPN'lerin belirlenmiş iklim şartları altında uygulandığı toprakta kalıcılığını ve depolama süresini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. In vivo ve in vitro olarak iki farklı metotta Heterorhabditis bacteriophora HBH Hibrit ırkı infektif juveniller (IJ)'lerin üretimi gerçekleştirilmiştir. H. bacteriophora'nın kalıcılığını belirlemek amacıyla in vivo ve in vitro ortamda üretimi gerçekleşmiş IJ'ler, 6 cm'lik petri kapları kullanılarak toprakların içerisine bırakılmış ve toprak içerisine 10'ar gün arayla Galleria mellonella (son dönem) larvası bırakılmıştır. İki gün sonra petri içerisindeki G. mellonella larvası çıkarılıp disekte edilmiştir. G. mellonella içerisinde gelişen IJ birey sayısı açısından in vivo üretim metodunun (77,2 IJ / larva) in vitro üretime göre (22,6 IJ / larva) daha etkili olduğu tespit edilmiştir. In vivo metodu ile elde edilen IJ'ler, G. mellonella larvalarını enfekte edebilme açısından 140 gün boyunca toprak içerisinde etkinliğini sürdürebilmiş ve IJ'lerin enfekte yeteneğinin en yüksek olduğu süre 50. gün olarak tespit edilmiştir. In vitro metodu ile elde edilen IJ'ler ise, G. mellonella larvalarını enfekte edebilme açısından 170 gün boyunca toprak içerisinde etkinliğini sürdürebilmiş ve enfekte yeteneğinin en iyi olduğu süre 40. gün olarak tespit edilmiştir. Bu tez çalışmasında in vivo ve in vitro ortamda üretimi gerçekleştirilen H. bacteriophora HBH Hibrit ırkı IJ'lerin depolama koşulları test edilmiş, inkübatörde 8, 12, 16, 20 ve 24 °C sıcaklıklarda 3, 6, 9 ve 12 gün sırasıyla bekletilmiştir. Çalışma, en düşük ölüm oranı (% 0,0548), in vivo ortamında üretilen ve 8 °C sıcaklıkta inkübatörde 3 gün bekletilen, en yüksek ölüm oranı (% 11,238) ise in vitro üretimle elde edilen ve 24 °C sıcaklıkta inkübatörde 12 gün bekletilen H. bacteriophora HBH Hibrit ırkı IJ'lerde görüldüğünü ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Entomopathogenic nematodes (EPN) are living things that play an active role in biological control. EPNs are known as one of the most effective solutions against underground pests due to the difficulty of applying synthetic pesticides and the serious threat to the environment. EPNs are stored according to certain storage conditions before being applied. It is expected to maintain its effectiveness in the area where it is applied for a maximum period of time after application. This thesis study is carried out to determine the persistence and storage time of EPNs in the soil under predetermined climatic conditions. Heterorhabditis bacteriophora HBH hybrid strain infective juveniles (IJ) are produced in two different methods in vivo and in vitro. To assess the persistence of Heterorhabditis bacteriophora HBH hybrid strain, is produced in vivo and in vitro, are filled into 6 cm petri dishes, infective juveniles (IJ) are left inside and dishes and Galleria mellonella (end stage) larvae are deposited into the soil at ten-day intervals. After two days, G. mellonella larvae in the petri dish are removed and dissected. It is determined that in vivo production method (77.2 IJ / larva) is more effective than in vitro production (22.6 IJ / larva) in terms of the number of IJ individuals developed in G. mellonella. The IJs obtained by the in vivo method are able to maintain their effectiveness in the soil for 140 days in terms of infecting G. mellonella larvae, and the maximum infecting ability of IJs is determined on the 50th day. The IJs obtained by the in vitro method, on the other hand, are able to maintain their effectiveness in the soil for 170 days in terms of infecting G. mellonella larvae and the best time to infect is determined as the 40th day. In this thesis, the storage conditions of H. bacteriophora HBH hybrid strain IJs, which are produced in vivo and in vitro, are tested and kept in an incubator at 8, 12, 16, 20 and 24 °C for 3, 6, 9 and 12 days, respectively. The study showed that the lowest mortality rate (0.0548%) is produced in vivo and kept in an incubator at 8 °C for 3 days, the highest mortality rate (11.238%) is obtained with in vitro production and kept in an incubator at 24 °C for 12 days. H. bacteriophora HBH is found in hybrid strain IJs.