Suriye iç savaşı'nda Şii cihadı: Hizbullah'tan Haşdi Şabi'ye Şii milisler
The Shiite jihad in Syrian civil war: The Shiite militias from Hezbollah to Hashd al-Shabi
- Tez No: 753734
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
2011 yılında Suriye'de barışçıl şekilde başlayan protesto gösterileri rejimin şiddet uygulamaları nedeniyle silahlı çatışmalara dönüşmüştür. Çatışmaların başlamasıyla pek çok yabancı terörist savaşçı, inancı ve ideolojisi doğrultusunda Esed rejiminin yanında yahut karşısında yer almak üzere Suriye'ye akın etmiştir. Suriye'ye gelen yabancı terörist savaşçı profili göz önüne alındığında ise daha önce eşi görülmemiş bir Şii savaşçı hareketliliği söz konusudur. Bu Şii savaşçılar, İran'ın vekil güç kullanma stratejisinin uygulaması olarak çeşitli teşviklerle sahaya çekilmiş ve rejim güçlerinin safında yer almışlardır. Başta Irak, Afganistan ve Pakistan olmak üzere farklı ülkelerde bulunan Şii nüfus içerisinden devşirilen“gönüllü”Şii militanları sahaya çekmede kullanılan asıl söylem ise Suriye'de bulunan Şiiler için kutsal mekanların muhafızlığıdır. Bu bağlamda Şii milis güçleri, Şii tarihinde yer alan özellikle Kerbela hadisesi gibi anlatılardan faydalanılarak gerçekleştirilen propagandalar neticesinde dinsel motivasyonla hareket ederek çatışmalara katılmışlardır. Burada bulunuşlarını ise cihat olarak nitelendirmişlerdir. Ancak medya ve terörizme dair yapılan çalışmalarda daha ziyade Selefi-cihatçı hareketlere odaklanılmış ve Şii-cihatçı hareket geri planda kalmıştır. Bu tez çalışmasında; Suriye'deki Şii-cihatçı milis gruplarının dinsel motivasyonlu terörizm bağlamında incelenmesi, bu grupların geleceği, çatışma sonrası meydana gelebilecek olası senaryo ve tehditlerin ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The protests that started peacefully in Syria in 2011 turned into armed clashes due to the regime's violent practices. With the beginning of the conflicts, many foreign terrorist fighters flocked to Syria to stand with or against the Assad regime in line with their beliefs and ideology. Considering the profile of foreign terrorist fighters coming to Syria, there is an unprecedented movement of Shiite fighters. These Shiite fighters have been drawn into the field with various incentives as an implementation of Iran's strategy of using proxy force and have sided with the regime forces. The main discourse used to attract“voluntary”Shia militants recruited from the Shia population in different countries, especially Iraq, Afghanistan and Pakistan, is the guarding of holy places for the Shiites in Syria. In this context, Shia militia forces participated in the conflicts by acting with religious motivation as a result of the propaganda carried out by making use of narratives such as the Karbala incident in Shia history. They described their presence here as jihad. However, in the media and terrorism studies, more focus has been on Salafi-jihadist movements and the Shia-jihadist movement has remained in the background. In this thesis study; It is aimed to examine the Shiite-jihadist militia groups in Syria in the context of religiously motivated terrorism, to reveal the future of these groups, possible scenarios and threats that may occur after the conflict.