Deneysel hemorajik şok modeli oluşturulan ve kolloid sıvılarla tedavi edilen ratlarda şokun koagülopati ve endotel hasarı üzerine etkisi
The effect of hemorrhagic shock on coagulopathy and endothelopathy in rats with experimental hemorrhagic shock model and treated with colloids
  1. Tez No: 753733
  2. Yazar: MEHMET ÖNDER AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TOLGA SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Hemorajik şok, kanamaya bağlı olarak dolaşan kan hacminin azalması sonucu meydana gelen hücresel düzeyde perfüzyon yetersizliğidir. Hemorajik şok gelişen hastalarda koagülopati ve endotel hasarı görülmektedir. Yapılan çalışmalarda hemorajik şokta görülen koagülopati ve endotel hasarı nedenleri henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Hemorajik şokta farklı tedavi protokolleri geliştirilmiştir. Birçok çalışmaya rağmen, verilecek sıvının türü, ne miktarda, ne kadar hızda verileceği, ne zaman sonlandıralacağı ve ideal sıvı belirlenememiştir. Sunulan tez çalışmasında deneysel hemorajik şok modeli oluştururarak koagülopati, endotel hasarı belirteçleri ve farklı kolloid sıvıların hemodinamik yanıtları incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 20 adet 10-12 haftalık 160-217 gr ağırlığında Sprague Dawley cinsi rat kullanılmıştır. Çalışmaya alınan ratlar 4 gruba ayrılmıştır: 1-Kontrol grubu, 2-Hemoraji grubu, 3- Hidroksi etil nişasta (HES) grubu, 4-Jelatin grubu. Kontrol grubu dışındaki tüm gruplarda deneysel hemorajik şok modeli oluşturuldu ve hemoraji sonrası 60 dakika (dk) boyunca resüsitasyon sıvıları, HES ve jelatin grubuna uygulandı. Tüm gruplarda bazal, hemoraji ve sıvı infüzyon döneminde hemodinamik kayıt oluşturuldu. Resüsitasyon sonrası alınan kan örneklerinde koagülopati açısından okside fibrinojen düzeyi, akciğer doku kesitlerinde endotel hasarı açısından sindekan-1 doku dağılımını gösteren Histokimyasal skor (H-skor) değerleri ve akciğer doku kesitlerinde akciğer hasar skoru değerleri incelendi. Bulgular: Grupların solunum hızı ölçümleri karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Kalp hızı ölçümleri kontrol grubuna göre, hemoraji grubunda hemorajinin 20., 30. dk ve infüzyon sırasındaki ölçümlerde anlamlı düşük; HES grubunda hemoraji ve infüzyon sırasındaki ölçümlerde anlamlı düşük; jelatin grubunda ise hemorajinin 20., 30. dk ve infüzyonun 10.dk'da anlamlı düşük görüldü (p0.05). Hemoraji, HES ve jelatin gruplarındaki akciğer hasar skoru değerleri, kontrol grubuna göre anlamlı yüksek görüldü (p0.05). Grupların H-skorları karşılaştırıldığında, hemoraji, HES ve jelatin gruplarındaki H-Skor değerleri, kontrol grubuna göre anlamlı düşük görüldü (p0.05). Sonuç: Hemorajik şok tedavisinde hem HES'in hem jelatinin hemodinamik ölçümlerde iyileşme sağladığı ama jelatinin daha etkin olduğu gösterildi. Hemorajik şokun okside fibrinojeni artırdığı ve uygulanan kolloid tedavisiyle iyatrojenik olarak daha da arttığı görüldü. Hemorajik şokta akciğerde doku hasarı geliştiği ve hem jelatin hem HES resüsitasyonu ile akciğerde doku hasarın azaldığı gösterildi. Hemorajik şokta akciğerde endotel hasarı geliştiği ve hem jelatin hem HES resüsitasyonu ile akciğerde endotel hasarın azaldığı gösterildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Hemorrhagic shock is the insufficiency of perfusion at the cellular level as a result of decreased circulating blood volume due to bleeding. Coagulopathy and endothelial damage are seen in patients who develop hemorrhagic shock. The causes of coagulopathy and endothelial damage seen in hemorrhagic shock have not been fully elucidated yet. Different treatment protocols have been developed for hemorrhagic shock. Despite many studies, the type of fluid to be administered, how much, how fast it will be given, when to terminate it, and the ideal fluid have not been determined. In the presented thesis, coagulopathy, endothelial damage markers and hemodynamic responses of different colloid fluids were investigated by creating an experimental hemorrhagic shock model. Materials and Methods: In the study, 20 10-12 weeks old Sprague Dawley rats weighing 160-217 g were used. The rats included in the study were divided into 4 groups: 1-Control group, 2-Hemorrhage group, 3- Hydroxy ethyl starch (HES) group, 4- Gelatin group. Experimental hemorrhagic shock model was created in all groups except the control group, and resuscitation fluids were applied to the HES and gelatin groups for 60 minutes (min) after hemorrhage. Hemodynamic recording was established in all groups during basal, hemorrhage and fluid infusion periods. Oxidized fibrinogen level in terms of coagulopathy in blood samples taken after resuscitation, Histochemical score (H-score) values showing the syndecan-1 tissue distribution in terms of endothelial damage in lung tissue sections and lung damage score values in lung tissue sections were examined. Results: When the respiratory rate measurements of the groups were compared, no statistically significant difference was found (p>0.05). Compared to the control group, heart rate measurements were significantly lower in the hemorrhage group at the 20th, 30th minutes and during the infusion; In the HES group, hemorrhage and measurements during infusion were significantly lower; In the gelatin group, hemorrhage was significantly lower at the 20th, 30th minutes and at the 10th minute of the infusion (p0.05). Lung damage score values in hemorrhage, HES and gelatin groups were significantly higher than the control group (p0.05). When the H-scores of the groups were compared, the H-Score values in the hemorrhage, HES and gelatin groups were significantly lower than the control group (p0.05). Conclusion: It has been shown that both HES and gelatin provide improvement in hemodynamic measurements, but gelatin is more effective in the treatment of hemorrhagic shock. It was observed that hemorrhagic shock increased oxidized fibrinogen and increased iatrogenically with the applied colloid therapy. It has been shown that tissue damage develops in the lung in hemorrhagic shock and tissue damage in the lung is reduced with both gelatin and HES resuscitation. It has been shown that endothelial damage develops in the lung in hemorrhagic shock and that the endothelial damage in the lung is reduced with both gelatin and HES resuscitation.