Ebû Abdülmelik el-Bûnî ve Tefsîru'l-Muvatta adlı eserinde hadis şerhçiliği
Abu Abdulmelik al-Buni and his method of hadith commentary in his work Tafsir al-Muvatta
  1. Tez No: 753738
  2. Yazar: AYŞE KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, h. IV. asrın sonu ve V. asrın başında yaşamış, Ebû Abdülmelik el-Bûnîʼnin Tefsiruʼl-Muvattaʼ isimli Muvattaʼ şerhi incelenmiştir. Araştırmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Araştırmamızın giriş bölümünde Ebû Abdülmelik el-Bûnîʼnin yaşadığı dönem, hayatı, hocaları, öğrencileri, ilmi kişiliği incelenmiştir. Birinci bölümde Tefsîruʼl-Muvattaʼnın Bûnîʼye nisbeti, yazma ve matbu nüshaları, muhtevası ve metodu açıklanmıştır. Eser kullanılan kaynaklar tespit edilmiş Muvattaʼ şerhleri arasındaki önemine vurgu yapılmıştır. Bu bölümde son olarak Bûnîʼnin Malikʼin görüşleri karşısında ki tutumuna yer verilmiştir. İkinci bölümde Bûnîʼnin Tefsirul Muvattaʼ eserinde hadisleri şerh etme yöntemi, senet ve metinlere dair açıklamalarına yer verilmiştir. Mezheplerin görüşlerine yer verdiği örnek rivayetler zikredilmiş fıkıh usulündeki terimlere ve kavramlara ne derece yer verdiği ile ilgili bilgi verilmiştir. İhtilaflı görülen rivayetler hakkındaki değerlendirmelerine yer verilmiştir. Son olarak itikadi ve kelâmi meseleler hakkındaki görüşleri belirtilmiştir. Sonuçta ise Bûnî ve Tefsîruʼl-Muvattaʼ hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır. Anahtar Kelimeler; Ebû Abdülmelik, El-Bûnî, Tefsîruʼl-Muvattaʼ, Şerh, Hadis, Malik
Özet (Çeviri)
İn this study, Abu Abdulmelik al-Buni, who lived in the end of fourth century and begining of fifth century in Hijri, has examined the commentary of Muvatta with name of Tafsir al-Muvatta. Our research consists of an introduction and two parts. İn the introduction part of our research, the period in which Abu Abdulmelik al-Buni lived, his life, teachers, students, scientific personality were examined. İn the first chapter, the ratio of Tafsir al-Muvatta to Buni, its manuscript and printed copies, its content and method are explained. The sources used in the work have been identified and its importance among Muvatta commentaries has been emphasized. Finally in this section, Buniʼs attitude towards Malikʼs views is given. İn the second part, Buniʼs metod of commenting on the hadiths in his work Tafsir al-Muvatta his explanations about the hadith text are given. His evaluations about the hadith texts that are seen to be controversial are included. Finally, his views on the theological and kelam issues are stated. As a result, a general evaluation has been made about Buni and Tafsir al-Muvatta. Keywords; Abû Abdulmelik, al-Buni, Tefsir al-Muvatta, , Hadith, Malik, Annotation