Synthesis and characterization of Fe (iron), Co (cobalt), Ni (Nickel) containing metal organic frameworks (MOFs)
Fe (demir), Co (kobalt), Ni (nikel) içeren metal organik kafes yapıların (MOFs) sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 753741
  2. Yazar: ÇAĞLA GALIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Son yıllarda, gözenekli malzemeler sınıfından olan metal organik kafes yapıları (Metal Organic Frameworks, MOFs) bir çok bilim insanının ve endüstrinin dikkatini çekmektedir. Metal organik kafes yapılar, metal kümeleri veya iyonları ile organik bağlayıcıların birleştirilmesi sonucu oluşur. Gözenekli yapılarına ek olarak, MOF yapılar yüksek yüzey alanlarına, yapısal çeşitliliğe, ayarlanabilir kimyasal işlevselliğe, yüksek ısıl kararlılığa ve kolay sentezlenebilirlik gibi özelliklere sahiptirler. MOF yapılar, gaz depolama (örneğin hidrojen, metan, asetilen ve karbon dioksit), katalizörler ve enerji uygulamaları (örneğin piller ve süper kapasitörler) gibi birçok uygulamada kullanılabilir. Bu çalışmada, hızlı, enerji verimli ve çevre dostu bir yöntem olması nedeniyle sonokimyasal sentez yöntemi kullanılmıştır. Daha ucuz başlangıç malzemeleri olan demir (Fe), kobalt (Co), nikel (Ni) bazlı metal organik kafes yapılar sentezlemiş ve organik bağlayıcılar olarak fumarik asit ve tereftalik asit kullanılmıştır. Bu çalışmada sıcaklık, pH, konsantrasyon ve çözücünün MOF yapıları üzerindeki etkileri araştırıldı. Sentezlenen örneklerin karakterizasyonu için X-Işını Kırınım Analizi (XRD), Taramalı Elektron Mikroskobu/Enerji Dağılımlı X-Işını Analizi (SEM/EDX) ve Kızılötesi (IR) spektroskopisi yöntemleri kullanılmıştır. Bu tez çalışmasında, Fe (demir) ve fumarik asit içeren MOF yapıların sentez koşulları, ilk kez 1 mmol başlangıç maddeleri kullanılarak, 75 ⁰C'de ve doğal pH'de 90 dakika sonikaston ile optimize edildi. Fe, Co, Ni içeren MOF yapılar, organik bağlayıcı olarak tereftalic asit ve çözücü olarak DMF kullanılarak ve 90 dakika sonikasyon ile ilk kez başarılı bir şekilde sentezlendi. Organik bağlayıcı çözeltilerinin pH'ı arttırılınca, MOF yapılar yerine demir oksit nanoparçacıklar, kobalt (II) hidroksit ve nikel (II) hidroksit elde edildi.
Özet (Çeviri)
In recent years, scientists and industries have been interested in metal organic frameworks (MOFs), a class of porous materials. Metal organic frameworks are formed by connecting metal clusters or ions with organic linkers. In addition to porous structures of MOFs, they have high surface areas, structural diversity, adjustable chemical functionality, high thermal stability, and easy synthesis. MOF can be used in many applications such as gas storage (e.g., hydrogen, methane, acetylene, and carbon dioxide), catalysts, and energy applications (e.g., batteries and supercapacitors). In this study, cheaper starting materials (metal salts of iron (Fe), cobalt (Co), and nickel (Ni)) based MOFs were synthesized via sonochemical synthesis method due to its fast, energy-efficient, and environment friendly method, and fumaric acid and terephthalic acid were used as organic linkers. The effects of temperature, pH, concentration, and solvent on MOF material were investigated. X-Ray Diffraction Analysis (XRD), Scanning Electron Microscope/Energy Dispersive X-Ray Analysis (SEM/EDX), and Infrared (IR) Spectroscopy, were used for characterization of synthesized compounds. In this thesis, the synthesis conditions for Fe (iron) with fumaric acid-based MOFs are optimized for the first time by using 1 mmol starting materials at 75 ⁰C and pH=natural (2.57) in 90 minutes sonication. Fe, Co, and Ni containing MOFs are synthesized for the first time by using terephthalic acid as organic linker and DMF as solvent, successfully by exploiting 90 minutes sonication. When pH of organic ligands solutions increased for faster deprotonation of organic ligands, iron oxide nanoparticles, cobalt (II) hydroxide and nickel (II) hydroxide were obtained instead of MOF structures.