Engelli bireylerin eğitim hayatında (İlköğretim 1. kademe) karşılaştığı zorluklara ilişkin aile görüşlerinin incelenmesi: Ağrı il merkezi örneği
Examination of family opinions regarding the difficulties that disabled individuals face in educational life (Primary education I. stage): Case of Ağrı provincial center
  1. Tez No: 753750
  2. Yazar: MUHARREM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN DİKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmet, Education and Training, Social Work
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim çağındaki engelli çocukların eğitim hayatında yaşadıkları sorunların ortaya konulmasıdır. Araştırma nitel araştırma deseninde tasarlanmış olup, araştırmacı tarafından 11 sorudan oluşan açık uçlu görüşme formları oluşturularak gerçekleştirilmiştir. Ağrı il merkezinde ikamet etmekte olan katılımcı bireyler seçilirken mümkün olduğu kadar farklı toplumsal kesimlerden ve farklı ekonomik gelir seviyesine sahip kişilere ulaşılmaya çalışılmıştır. Böylelikle aynı soruna sahip ailelerin mevcut durum karşısında nasıl tepkiler verdiği tespit edilmeye çalışılmıştır.Mülakatlar 2021 yılı Mayıs ve Haziran aylarında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler belirlenen tema ile birlikte alt temalar ve kodlamalar yapılarak içerik analizi yöntemi uygulanarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarında engelli çocukların eğitim hayatında gerek fiziksel olarak gerekse de psikolojik açıdan birçok zorluk yaşadığı görülmektedir. Bununla birlikte engelli bireylerin sosyal, ekonomik ve eğitim bağlamında da zorluklarla karşılaştıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the problems experienced by the disabled children in the primary school age in their education life. The research was designed in a qualitative research design and was conducted by the researcher by creating open-ended interview forms consisting of 11 questions. While choosing the participant individuals residing in the city center of Ağrı, it was tried to reach people from different social segments and with different economic income levels as much as possible. Thus, it was tried to determine how families with the same problem reacted to the current situation.Interviews were held in May and June 2021. The obtained data were analyzed by applying the content analysis method by making sub-themes and coding together with the determined theme. In the results of the analysis, it is seen that the children with disabilities experience many difficulties both physically and psychologically in their education life. However, it is seen that disabled people also face difficulties in the context of social, economic and education.