Altıncı sınıf görme engelli öğrencilerin güneş sistemi konusundaki öğrenmelerini destekleyecek materyal tasarımı
Materials to support the learning of 6th grade visually impaired students design
- Tez No: 873097
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL OKCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Görme engeli; bireyin sosyal ve eğitim hayatını olumsuz bir şekilde etkileyen, bireyin görsele dayalı derslerde etkililiğini azaltarak günlük ve okul hayatını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Görme engellilerin eğitimlerine yönelik olarak alan yazında birçok çalışma mevcuttur. Alan yazın incelendiğinde görme engellilerin eğitimi ile ilgili yapılmış olan akademik çalışmaların çoğunlukla tıp, rehabilitasyon ve sosyal hizmetler alanlarında yoğunlaştığı görülmektedir. Ancak özellikle fen bilimleri eğitimi alanında yapılan özel eğitim çalışmaları henüz ihtiyaçların karşılanabileceği düzeyde değildir (Ünlü, Pehlivan & Tarhan, 2010; Sözbilir vd., 2015) Fen Bilimleri dersi duyu organlarından daha çok görme ile ilgili olduğu için,sıklıkla deneysel çalışmalara yer verilmektedir.Fen Bilimleri, doğa bilimlerini konu aldığı için soyut kavramlar öne çıkmaktadır.Soyut kavram öğretiminin ilköğretim seviyesinde zor olduğu aşikardır.Soyut kavramları , somuta indirgeyerek öğrencilere sunulması ve bu şekilde öğretimi kavram öğretiminde daha avantajlı olduğu bilinmektedir.Ancak görme engelli bireylerin eksiklikleri belirlenerek,daha iyi bir çalışma ortamı ve yaklaşımı geliştirilebilir. Fen öğretiminde kimya konuları odağında yapılan çalışmaların dışında Görme Engelliler Öğretiminde biyoloji ve fizik konu ve kavramlarının öğretimi amacıyla yapılan materyal tasarımı ve kullanımı çalışmaları son derece azdır. (Cooperman, 1980; Fraser&Maguvhe,2008; Sözbilir, Yazıcı&Gül,2018). 'Güneş Sistemi ve Tutulmalar' ünitesi işlendikten sonra öğrencilerin öğrenmelerini değerlendirerek, görme engelli öğrencilerin fen öğretiminden geri kalmaması ve kavram öğrenimi eksikliklerini minimuma indirerek ihtiyaçlarını belirlemek, kavram öğretimini daha etkili hale getirmek elzemdir. Bu nedenle, görme engelli öğrencilerin bu ünite ile ilgili öğrenmelerini, ve öğretim yöntem ve stratejilerini değerlendirmeleri, bu değerlendirme sonucunda ünitenin işlenmesi ile ilgili düzenlemelere gidilmesi öğrencilerin etkili öğrenmesi için büyük önem arz etmektedir.Öğrenilen konunun materyallerle desteklenmesi ve materyalin eğitime kattıkları ortada iken ,görme engelli bireylerin materyalsiz bir eğitim görmeleri düşünülemez.
Özet (Çeviri)
Visually impaired; It negatively affects the daily and school life of the individual by reducing the effectiveness of the individual in visual lessons, which negatively affects the social and educational life of the individual. There are many studies in the literature regarding the education of the visually impaired. When the literature is examined, it is seen that academic studies on the education of the visually impaired mostly focus on medicine, rehabilitation and social services. However, special education studies, especially in the field of science education, are not yet at the level to meet the needs (Ünlü, Pehlivan & Tarhan, 2010; Sözbilir et al., 2015) Since the science lesson is more about seeing than the sense organs, experimental studies are often included. Abstract concepts come to the fore as science and natural sciences are the subject. It is obvious that teaching abstract concepts is difficult at primary education level. is known to be more advantageous in concept teaching. However, a better working environment and approach can be developed by identifying the deficiencies of visually impaired individuals. Apart from the studies focused on chemistry subjects in science teaching, there are very few studies on material design and use in teaching biology and physics subjects and concepts in the Education of the Visually Impaired. (Cooperman, 1980; Fraser&Maguvhe,2008; Sözbilir, Yazıcı&Gül,2018). After the 'Solar System and Eclipses' unit is taught, it is essential to evaluate the learning of students, not to fall behind in science teaching of visually impaired students and to determine their needs by minimizing the deficiencies in concept learning and to make concept teaching more effective. For this reason, it is of great importance for visually impaired students to evaluate their learning, teaching methods and strategies regarding this unit, and to make arrangements regarding the processing of the unit as a result of this evaluation for effective learning of students. It is unthinkable for individuals to receive an education without material.