How to finance the digital transformation: Two policy recommendations for two components of digital transformation
Dijital dönüşümün finansmanı: Dijital dönüşümün iki bileşeni için iki politika önerisi
- Tez No: 753749
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH ÖZTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dijital dönüşüm, dijital teknolojilere adaptasyonu ifade eden, maliyet düşürücü, değer artırıcı ve inovasyon tetikleyici özellikleriyle içinde yaşadığımız çağın ekonomisini derinden etkileyen bir kavramdır. Birçok ülke, rekabetçiliği belirleyen bu dönüşüm için kaynak ayırmakta ve ulusal düzeyde girişimlerde bulunmaktadır. Sermayeyi dönüştürecek teknoloji yatırımları ve işgücünü bu dönüşüme adapte edecek programlar öngörülmektedir. Ancak, Türkiye'nin de dahil edilebileceği bazı ülkeler için dijital dönüşümü finanse etmek kolay görünmemektedir. Bu çalışmada, dijital dönüşümün finansmanı için kamu bütçesinin doğrudan kullanımı ya da ticari krediler gibi alışılmış yöntemlere alternatif geliştirebilmek adına dünya literatürü ve spesifik olarak gelişmiş üç ülkenin mevcut politikaları incelenmiştir. Bu doğrultuda, Birleşik Krallık, Almanya ve Güney Kore'nin strateji belgeleri analiz edilmiş ve mukayese edilebilecek benzer şablonlarda sunulmuştur. Bulgular derlenerek, Türkiye için alternatif olabilecek politika önerileri oluşturulmuştur. İşgücünün dönüşümü için masrafı vergiden düşülebilecek bireysel eğitim programları ve teknoloji yatırımları için birikmiş kıdem tazminatlarının değerlendirilmesi önerilmiştir. Çerçevesi kamu otoriteleri tarafından belirlenen ve bireysel tercihlere bırakılan bir eğitimin dijital becerileri geliştirmede daha etkin olabileceği ifade edilmiştir. İşçinin, şirketinde pay sahipliği karşılığı birikmiş kıdem tazminatından feragat etmesinin hem yatırımlar için yeni bir kaynak oluşturacağı hem de bazı etik çıkmazları çözebileceği belirtilmiştir. Sunulan politika önerileri gerekçelendirilmiş ve geliştirilmesi gereken zayıf yönleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Digital transformation is a concept that expresses the adaptation to digital technologies and profoundly affects the economy of our age with its cost-reducing, value-increasing, and innovation-triggering features. Many countries allocate resources and take initiatives at the national level for this transformation that determines competitiveness. Technology investments that will transform the capital and programs that will adapt the workforce to this transformation are envisaged. However, financing digital transformation does not seem easy for some countries, including Turkey. In this study, the world literature and the three developed countries' current policies were examined to develop alternatives to conventional methods such as direct use of the public budget or commercial loans for the financing of digital transformation. Accordingly, the strategy documents of the United Kingdom, Germany, and South Korea were analyzed and presented in comparable templates. By compiling the findings, alternative policy recommendations for Turkey were created. Individual tax-deductible training programs were suggested to transform the labor, and it has been proposed to evaluate the accrued severance pay for technology investments. It has been stated that a training program whose framework is determined by public authorities and left to individual preferences can be more effective in developing digital skills. It has been noted that the employee's waiver of the accrued severance pay in return for the shareholding in their company will both create a new source for investments and solve some ethical dilemmas. The policy recommendations presented are justified, and weaknesses that need improvement are also discussed in this thesis.