Sağlık kurumlarında algılanan hizmet kalitesi ve hasta memnuniyetinin ölçümü: Bilecik ili örneği
Measurement of perceived service quality and patient satisfaction in health organizations: Case of Bilecik provience
  1. Tez No: 753755
  2. Yazar: KAMİL GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET BORA SEMİZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK SEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde salgın hastalıkların çoğalması ve insanların sağlıklarına verdikleri değerin yükselmesi ile birlikte sağlık hizmeti sunan kurumlara başvuru sayılarını da arttırmıştır. Sağlık kurumlarına müracaat rakamlarının yükselmesi ile birlikte hasta ve hasta yakınlarının beklentileri de yükselmiştir. Bu beklentilere cevap verebilmek adına sağlık kuruluşları gerek nitelik gerek ise nicelik açısından kendilerini geliştirmeleri zorunlu olmuştur. Bu araştırma, Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi sağlık hizmetlerinden yararlanan kişilerin algıladıkları hizmet kalitesi ve bu algılamanın memnuniyete hangi derecede etki ettiğini tespit etmektir. Veri toplama aracı olarak tercih edilecek ölçek titiz bir inceleme sonucu tespit edilmiştir. Literatüre bakıldığında hizmet kalitesi ölçümünde en fazla tercih edilen ölçeklerin SERVQUAL ve SERVPERF ölçeklerinin olduğu görülmüştür. Cronin ve Taylor tarafından 1992 yılında literatürümüze katılan SERVPERF ölçeğinin çalışmamız için daha uygun olduğuna karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the proliferation of epidemics and theincrease in the value that people place on their health, the number of applications to institutions providing health services has also increased. With the increase in the number of applications to health institutions, the expectations of patients and their relatives have also increased. In order to respond to these expectations, healt hinstitutions have had to improve themselves in terms of both quality and quantity. This research is to determine the perceived service quality of people who benefit from Bilecik Training and Research Hospital health services and to what extent this perception affects satisfaction. The scale to be preferred as a data collection tool was determined as a result of a meticulous examination. When the literature is examined, it has been seen that the most preferred scales in the measurement of service quality are SERVQUAL and SERVPERF scales. It was decided by Cronin and Taylor that the SERVPERF scale, which was included in our literature in 1992, was more suitable for our study.