Kredi risk yönetimi araçlarından : Kredi temerrüt takasları
- Tez No: 261934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bankalar, çeşitli riskler alıp bunları yöneterek kar etmeye çalışan kurumlar olarak tanımlanabilir. Ancak, bankalar karlarını maksimize etmeye odaklanmiş risk yönetimine gereken önemi vermemişlerdir. Kar odaklı yaklaşım bankacılıkta krizler yaşanmasına, ülke ekonomilerinin zarar görmesine neden olmuştur. Küreselleşmenin sonucunda, bir ekonomide yaşanan krizin tüm dünya ekonomilerini ve bankacılığını da olumsuz etkilemiş, bu da bankacılıkta tüm ülkeler tarafından uygulanacak standartlarının gerekliliğini doğurmuştur. Bu bağlamda, Uluslararası Ödemeler Bankası tarafından ilki 1998?de yayımlanan, 1999?da ise gözden geçirilerek ve yenilenen Basel II kriterleri, bankacılıkta risk yönetimine, gereken önemin verilmesini sağlamıştır. Basel II kriterlerine gore riskler üçe ayrılmaktadır: piyasa riski, operasyonel risk ve kredi riskidir. Bu riskler içinde, kredi riskinin toplam riskler içindeki payı diğer risklere göre daha büyük olması sebebiyle bankalar tarafından üzerinde hassasiyetle durulmaktadır. Bankalar sahip oldukları kredi risklerini azaltımında çeşitli yöntemlere başvurmaktadırlar. Bu yöntemlerden biri de, 1990?lı yıllarda keşfedilen ve referans varlığa ait kredi riskini ayrıştırarak üçüncü bir tarafa devredilmesine olanak sağlayan kredi türev ürünleridir. Kredi türev ürünleri arasında en çok tercih edilenler kredi temerrüt takaslarıdır. Kredi temerrüt takasında, koruma alıcısı, koruma satıcısına prim öderken, bunun karşılığında koruma satıcısından sözleşmede belirlenen kredi olaylardan biri için bir koruma sağlamaktadır. Çalışmanın amacı, kredi temerrüt takasının bir risk yönetim aracı olarak kullanımını Basel II kriterleri çerçevesinde incelemektedir. Basel II? ye geçişle birlikte Türk bankacılık sektöründe, kredi temerrüt takasının yaratacağı etkilerini araştırmak için 2007 yılsonu bankacılık sektörü bilançosu içinde menkul kıymetler kalemi için kredi temerrüt takasıyla korunma sağlanması varsayımıyla asgari sermaye yükümlülüğü hesaplanmıştır. Çalışma sonucunda kredi temerrüt takasının korunma amaçlı olarak kullanımının asgari sermaye tutarı üzerinde pozitif etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Banks can be defined as institutions trying to make profit by taking various risks and managing them. However, banks've been focused to maximizing profits than giving importance to risk management. Profit-focused approach caused crisis at banking and national economies' damage. Via globalization, crisis in one economy affected world economy and banking negatively. This brought standards in banking applied by all countries. Concordantly, Basel Criteria published firstly in 1998 and renewed in 1999 by International Settlements Banks,has provided the required importance for risking administration at banking. Basel II divides risks as: market risk, operational risk and credit risk. Credit risk' s share is the biggest in total risks, banks dwell upon it delicately. Banks appeal to various methods in reducing their credit risks . One of these is credit derivative products, discovered in 1990's, separating credit risk from asset and handling its transfer third party.Most preferred credit derivative product is credit default swap. In it, while protection buyer pays premium to protection seller, gets protection provided by protection seller about one of credit events in the agreement. The study' s aim is assessing use of credit default swap as risk management tool within Basel II criteria's frame. After exercising Basel II in Turkish banking sector, the capital asset requirement ratio for 2007 year-end figures of securities was calculated to find impact of credit default swap.The use of credit default swap with the aim of defense had a positive effect on minimum capital asset requirement was the result of the study.