Yeşil sentez yoluyla demir oksit nanoparçacığın sentezlenmesi ve ağır metal gideriminde kullanılması
Green synthesis of iron oxide nanoparticle and heavy metal removal by iron oxide nanoparticle
- Tez No: 753775
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Çevre Mühendisliği, Biotechnology, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ağır metaller toksik, kalıcı, biyolojik olarak parçalanmayan düşük derişimler de canlı bünyesine çeşitli yollarla (ağız, solunum, deri yolu ile) alınması ile toksik etki oluşturabilen metallerdir. Bu metallerin giderilmesi için geleneksel ve pahalı olan adsorbentler yerine, son yıllarda yüksek yüzey alanı, yüksek adsorbsiyon kapasitesi, gelişmiş katalitik aktivite gibi özelliklere sahip nanoparçacıklar kullanılmaktadır. Bu çalışma da nanorparçacık yeşil sentez yoluyla üretilecektir. Yeşil sentez için bitki özütleme işlemi yapılacak olup, bu kısımda taze bitki yerine atıklar yeniden değerlendirilmesi işlemi gerçekleştirilecek olup atık çay posası ile bitki ekstraktı yapılacaktır. Daha sonra bu ekstrakte ile hazırlanan demir çözeltisi karıştırılarak demir nanoparçacık yeşil sentez yoluyla üretilecektir. Üretilen malzemenin karakterizasyonu ve optimizasyonu yapılacaktır. Çok küçük kirleticileri giderebilen nanoparçacıklar, bu tez çalışmasında atık çay ile sentezlenerek oluşturulup, ağır metallerin giderilmesi için adsorbent olarak kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Heavy metals are metals that are persistent, non-biodegradable and low concentrations can cause toxic effects to the living body by various ways (oral, respiratory, skin). For the removal of these metals, instead of conventional and conventional adsorbents,in recent years nanoparticles such as high surface area, high adsorption capacity, enhanced catalytic activity are used. In this work, nanorparticle will be produced through green synthesis. For green synthesis, plant extraction will be done, in this part, instead of fresh plants, wastes will be regenerated and plant extract will be made with waste tea pulp. Then, iron nanoparticle will be produced by green synthesis by mixing iron solution with this extract. Characterization and optimization of the produced material will be done. Nanoparticles, which can remove very small pollutants, will be synthesized with waste tea in this thesis and will be used as adsorbents for the removal of heavy metals. . For the removal of these metals, instead of conventional and conventional adsorbents, nanoparticles such as final high surface area, high adsorption capacity, enhanced catalytic activity are used. In this work, nanorparticle will be produced through green synthesis. For green synthesis, plant extraction will be done, in this part, instead of fresh plants, wastes will be regenerated and plant extract will be made with waste tea pulp. Then, iron nanoparticle will be produced by green synthesis by mixing iron solution with this extract. Characterization and optimization of the produced material will be done. Nanoparticles, which can remove very small pollutants, will be synthesized with waste tea in this thesis and will be used as adsorbents to remove heavy metals.