Migren atağında serum NTproCNP seviyesi
Serum NTproCNP level in migraine attack
  1. Tez No: 753774
  2. Yazar: KADRİYE YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Migren, merkezi sinir sisteminin artan uyarılabilirliğinin neden olduğu nörobiyolojik baş ağrısı bozukluğudur. Bununla birlikte, migrenin bilinen tüm farmakolojik tetikleyicileri, vazoaktif özelliklere sahiptir ve natriüretik peptitler gibi güçlü vazodilatatörlerdir. Natriüretik peptidler ile ilgili mekanizmaların aydınlatılması, migren gibi nörovasküler hastalıkların patofizyolojisinin anlaşılmasına da katkıda bulunabilir. Bu nedenle bu çalışmada auralı ve aurasız migren hastalarında CNP'nin eşmolar bir ürünü olan N-Terminal pro C-tipi natriüretik (NTproCNP) seviyesinin tespit edilerek migren ve aura ile ilişkilisinin araştırılması hedeflenmiştir. Bu çalışmada gruplar; kontrol, auralı migren ve aurasız migren grubu olmak üzere 3'e ayrılmıştır. Çalışmaya Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji polikliniklerine ve acil servisine başvuran ve ICHD ölçütlerine göre epizodik migren tanısı alan 31 auralı, 28 aurasız migren hastası ve kontrol grubuna ise 29 sağlıklı kişi alındı. Serumda NTproCNP seviyesi ölçümü ELISA yöntemi ile yapıldı. Elde edilen veriler SPSS 18.0 istatistik programı kullanılarak değerlendirildi. Auralı migren grubu ile kontrol ve aurasız migren grubu ile karşılaştırıldığında serum NTproCNP düzeyinde artış belirlendi (p: 0,036, p: 0,236 ve p: 0,365). Gruplar arasında CRP, WBC, monosit ve nötrofil düzeyleri değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p: 0,238 p: 0,907 p: 0,263 p: 0,111). Sonuçlar, Auralı migren hastalarında artan NTproCNP seviyelerinin aura ile ilişkili olabileceğini göstermektedir. Bu durum NTproCNP ile ilişkili sinaptik stabilite ve mikro dolaşım değişikliğinin, migrende ağrı ve aura ile ilişkili olan trigeminovasküler ve kortikal yayılan depresyon (CSD) yollarını kullanarak aracılık rolü oynayabileceğini düşündürmektedir. Migrende NTproCNp'nin rolünü tespit etmek migren atakları sırasında hücre içi mekanizmaların aydınlatılmasına katkıda bulunmakla birlikte migren tedavilerinin geliştirilmesi için yeni bir hedefi temsil edebilir.
Özet (Çeviri)
Migraine is a neurobiological headache disorder caused by increased excitability of the central nervous system. Besides, all known pharmacological triggers of migraine have vasoactive properties and are potent vasodilators such as natriuretic peptides. Clarification of the mechanisms related to natriuretic peptides may also contribute to understanding the pathophysiology of neurovascular diseases such as migraine. Therefore, in this study, it was aimed to determine the level of N-Terminal pro C-type natriuretic (NTproCNP), an equimolar product of CNP, in migraine patients with and without aura, and to investigate its relation with migraine and aura. Groups in this study; control, migraine with aura and migraine without aura groups. The study included 31 patients with aura, 28 migraine without aura, and 29 healthy people in the control group who were admitted to the Neurology Polyclinics and emergency service of Erzurum Regional Training and Research Hospital and diagnosed with episodic migraine according to ICHD criteria. NTproCNP level measurement in serum was made by ELISA method. The data obtained were evaluated using the SPSS 18.0 statistics program. An increase in serum NTproCNP levels was found in the migraine group with aura compared to the control and migraine without aura group (p: 0,036, p: 0,236 and p: 0,365). When the CRP, leukocyte monocyte and neutrophil levels were evaluated between the groups, there was no statistically significant difference (p: 0,238 p: 0,907 p: 0,263 p: 0,111). The results show that increased NTproCNP levels in migraine patients with aura may be associated with the aura. This suggests that NTproCNP associated synaptic stability and microcirculation change may play a mediating role using trigeminovascular and cortical spreading depression (CSD) pathways associated with pain and aura in migraine. Identifying the role of NTproCNp in migraine may contribute to elucidating intracellular mechanisms during migraine attacks, and may represent a new goal for the development of migraine treatments.