Ön yapımlı dış cephe iskelelerinin modellenmesi ve tasarımı
Modeling and design of prefabricated external scaffoldings
- Tez No: 610885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGİ AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde hızla gelişen teknoloji inşaat sektöründe de etkisini hissettirmektedir. Özellikle ülkemizde son yıllarda günlerde çok sayıda ve çok hızlı bir biçimde yapılar inşa edilmektedir. Gerekli önlemler alınmadan yapılan inşaatlarda da iş kazaları vazgeçilmez olmaktadır. Yapılan istatistiklerde, ölümcül iş kazalarının oranının en yoğun inşaat sektöründe görüldüğünü ve inşaat sektöründeki iş kazası oranının da büyük payını yüksekten düşmenin oluşturduğu görülmektedir. Bu çalışmada; ön yapımlı dış cephe iskelelerinin modellenerek, iskelenin yapı ile bağlantı noktaları (ankrajlar) üzerinde yoğunlaşılmaktadır. Tasarım anlamında iskeleler genellikle düşey yükler ve rüzgâr yükleri altında tasarlanmakta olup, iskeleye gelebilecek deprem anındaki yatay yükler dikkate alınmadığı bu nedenle de yasal mevzuatın yetersiz olabileceği düşünülmüştür. Bu nedenle, sisteme gelecek yüklerin ne alınacağı, iskelenin nasıl modellenmesi gerektiğinin ortaya konulacağı bazı hesap ve analizlerden bahsedilmektedir. İskelenin montaj esnasında yapılan hatalara ve karşılaşılan sorunlara dikkat çekilerek hem bu durum tasarıma yansıtılmış hem de iskelede gerekli asgari koşulların neler olması gerektiği açıklanmıştır. İskelenin montaj sonrası kullanımında yapılan hatalar ve bu hatalar için gerekli önlemler üzerinde değerlendirmeler yapılmıştır. Bilindiği üzere piyasada yapılan iskelelerin tasarımında ve uygulamasında pek çok sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu çalışmanın sonucunda sektörde dış cephe iskelesi tasarımı yapan projecilere birtakım öneriler verilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, rapidly developed technologies influence on the construction sector. Lots of different building structures were rapidly built during last years in our country. Work accidents often happen in construction activities without taking the measures recommended for safety. Statistics demonstrates that the rate of fatal occupational accidents is high in a construction sector and this high level of the work-related injuries is caused by decreased security measures. This research is focused on the connection points (anchors) of the scaffoldings with the modeling of the pre-constructed exterior scaffoldings. In terms of design, scaffoldings are generally designed under vertical loads and wind loads, and it is considered that the horizontal loads at the moment of earthquake are not taken into account, therefore the legislation can be inadequate. For this reason special calculations and analyses were done in order to determine loads, which can be included into the modeling system and how the scaffoldings should be modeled. Attention was paid to mistakes and problems, which were made during the installation of the scaffoldings and this situation was presented in the design, also were explained the minimum requirement conditions for the construction of scaffoldings. The Author considered mistakes, made in the post-installation period of usage of the scaffoldings and he specified necessary measures to eliminate mistakes and problems. As it is known there are many problems in the designing and installation of the scaffoldings in the construction sector. As a consequence, this research has an aim to give some recommendations to the project developers, who design exterior scaffoldings in construction sector.