Aloe vera içeren ve içermeyen farklı flor oranlarına sahip diş macunlarının remineralizasyon etkinliklerinin demineralize mine üzerinde in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of remineralization activities of toothpastes with and without aloe vera with different ratios of fluoride on demineralized enamel
- Tez No: 753784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT ÖZCAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Remineralizasyon uygulamalarında, altın standart olarak kabul edilen florürün kimyasal etkili nörotoksik materyaller arasında sayılması, florozis riski, florürün remineralizasyon ihtiyacını tek başına karşılayamaması gibi nedenlerle alternatif materyaller geliştirilmeye çalışılmış ve hayatın her alanında olduğu gibi diş hekimliği alanında da doğal ürünlere olan ilginin artmasıyla birlikte bu ürünlerle ilişkili çalışmalar hız kazanmıştır. Bu in vitro tez çalışmasının amacı hem saf aloe veranın hem de aloe verayla birlikte farklı florür formülasyonları ve farklı florür miktarlarına sahip ticari olarak elde edilebilen diş macunlarının yapay başlangıç mine lezyonları üzerinde etkinliklerini değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. Çalışmada 72 adet çekilmiş insan molar dişi meziodistal olarak ikiye ayrıldı ve dişlerin vestibül ve palatal/lingual yüzeyleri kullanılarak 144 adet örnek hazırlandı. Yüzey işlemleri tamamlanan dişlerin yüzeyleri 3x3mm2'lik pencereler oluşturacak şekilde tırnak cilasıyla 2 kat kaplandı. Örneklerin başlangıç mikrosertlik ölçümleri yapıldı ve kaydedildi. Takiben örnekler 7 gün boyunca demineralizasyon solüsyonunda tutularak yapay başlangıç mine lezyonu oluşması sağlandı. Tekrarlanan mikrosertlik ölçümünün ardından örnekler grupların başlangıç mikrosertlik ortalamaları benzer olacak şekilde toplamda rastgele 8 gruba (n=18) dağıtıldı. Dişler 14 gün boyunca; günlük 6 saat demineralizasyon, 16 saat remineralizasyon solüsyonunda tutularak ve solüsyon değişim zamanlarındaki 1'er saatlik zamanlarda bütün örneklere 2 dakika süreyle deney materyali uygulanarak pH siklusuna tabi tutuldu. 14 günün sonunda mikrosertlik ölçümleri tekrarlandı, kaydedildi ve istatistiksel analizler MedCalc Statistical Software version 12.7.7 (MedCalc Software bvba, Oostende, Belçika; http://www.medcalc.org; 2013) programı kullanılarak gerçekleştirildi. İstatistiksel anlamlılık düzeyi 0,05 olarak belirlendi. İstatistik sonuçlarını değerlendirdiğimizde demineralizasyon sonrası ve siklus sonrası mikrosertlik değerleri karşılaştırıldığında en düşük değerleri Grup B1 ve A2 gösterirken, Grup A1, A2, A4, B1, B2'nin siklus sonrası değerleri, demineralizasyon sonrası değerlerinden istatiksel olarak anlamlı oranda düşük bulundu. Grup A3 ve Grup B3 demineralizasyon sonrası ve siklus sonrası mikrosertlik değerleri açısından anlamlı fark göstermezken sadece Grup B4 istatiksel olarak anlamlı oranda yüksek değerler gösterdi. Çalışmamızın sınırları dahilinde aloe vera ve 1440 ppm florür kombinasyonunun başlangıç mine çürüklerinin remineralizasyonunda kullanılabilecek etkili bir ajan olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In remineralization treatments, alternative materials have been tried to be developed due to the fact that fluoride, which is accepted as the gold standard, is known as a chemically active neurotoxic material, the risk of fluorosis, and the inability of fluoride to meet the need for remineralization alone. With the increase in interest in natural products in the field of dentistry, as in all areas of life, studies related to these products have gained momentum. The aim of this in vitro thesis study is to evaluate and compare the efficacy of both pure aloe vera and commercially available toothpastes with different fluoride compounds and different fluoride amounts on artificial initial enamel lesions. In the study, 72 extracted human molar teeth were divided into mesiodistal and 144 specimens were prepared using the vestibule and palatal/lingual surfaces of the teeth. The surfaces of the teeth whose surface treatments were completed were covered with nail polish in 2 layers to form 3X3 mm windows. The initial microhardness values of the samples were measured and recorded. The specimens were kept in the demineralization solution for the following 7 days, resulting in artificial initial enamel lesion. After repeating the microhardness measurement, the samples were randomly distributed to 8 groups (n=18) in total, with the mean microhardness values of the groups being similar. The teeth were subjected to pH cycle by keeping them in demineralization solution for 6 hours and remineralization solution for 16 hours daily for 14 days and applying the test material to all samples for 2 minutes at 1 hour intervals during solution change times. At the end of 14 days, microhardness measurements were repeated and data were recorded. Statistical analyzes were performed using MedCalc Statistical Software version 12.7.7. (MedCalc Software bvba, Ostend, Belgium; http://www.medcalc.org; 2013). The significance level was determined as 0.05. In the statistical results, when the microhardness values after demineralization and post-cycle were compared, Group B1 and A2 showed the lowest values, while Group A1, A2, A4, B1, B2 post-cycle values were found to be statistically significantly lower than the post-demineralization values. While Group A3 and Group B3 did not show a significant difference in terms of microhardness values after demineralization and post-cycle, only Group B4 showed statistically significantly higher values. Within the limits of our study, it can be said that the combination of aloe vera and 1440 ppm fluoride is an effective agent that can be used in the remineralization of initial enamel caries.