Model tabanlı argümantasyon uygulamalarının 7.sınıf 'Saf Madde ve Karışımlar' ünitesinde akademik başarı, sorgulama ve tartışma becerileri üzerine etkisi
The effect of model-based argumentation practices on academic achievement, inquiry and argumantation skills in the 7th grade 'Pure Substances and Mixtures' unit
  1. Tez No: 753855
  2. Yazar: SEDEF KANTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Amaç: Bu araştırmada model tabanlı argümantasyonun ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin“Saf Madde ve Karışımlar”ünitesindeki akademik başarı, sorgulama ve tartışma becerileri üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Araştırma konusuna ve problemine uygun olarak yarı deneysel yöntem uygulanmıştır. Örneklem seçme işleminde çok aşamalı örnekleme yapılarak, seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme ve seçkisiz örnekleme yöntemlerinde basit seçkisiz örnekleme yöntemi birlikte kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini ise, 2021/2022 eğitim-öğretim yılında Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesindeki Halilurrahman Ortaokulunun 7/E, 7/F, 7/G şubeleri oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak FÖBT, SMKBT, SBÖ, yazılı ve sözlü argümanlar kullanılmıştır. Bulgular: Deney gruplarında (AG ve MTAG) ve kontrol grubunda (KG) ön bilgileri arasında anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir (p>.05). Deney grupları (AG ve MTAG) ve kontrol grubu (KG) arasında son bilgiler arasında deney gruplarına lehine anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it is aimed to examine the effect of model-based argumentation on the academic achievement, inquiry and argumentation skills of primary school 7th grade students in the unit“Pure Substances and Mixtures”. Method: Semi-experimental method was applied in accordance with the research topic and problem. In the sample selection process, multi-stage sampling was used and convenient sampling, which is one of the non-random sampling methods, and simple random sampling method were used together in the random sampling methods. The sample of the research consists of 7/M, 7/F, 7/G branches of Halilurrahman Secondary School in Eyyübiye district of Şanlıurfa in the 2021/2022 academic year. FÖBT, SMBBT, SBO, written and verbal arguments were used as data collection tools. Findings: It was determined that there was no significant difference between the prior knowledge of the experimental groups (AG and MTAG) and the control group (KG) (p>.05). A significant difference was found between the experimental groups (AG and MTAG) and the control group (KG) in favor of the experimental groups in the latest information (p.05).