Özel öğrenme güçlüğü olan öğrenciler için fen bilimleri öğretiminde iki ayrı stratejinin karşılaştırılması
Comparison of two different strategies in science education for students with specific learning disabilities
  1. Tez No: 764686
  2. Yazar: GAMZE KARAER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MACİD AYHAN MELEKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Özel eğitime gereksinimi olan öğrenciler fen gibi akademik alanlarda zorluk yaşamaktadır. Özel öğrenme güçlüğü (ÖÖG) olan öğrenciler için fen derslerinde karşılaşılan zorluklardan biri, fen konularının soyut kavramlardan oluşmasıdır. İlgili alan yazında ortaokul düzeyindeki ÖÖG olan öğrenciler için fen eğitimi üzerine sınırlı sayıda araştırmanın olduğu görülmektedir. Bu araştırma kapsamında argümantasyon tabanlı sorgulama stratejilerinden olan Tahmin et-Gözle-Açıkla (TGA) destekli grafik düzenleyici (GD) stratejiler (Modül-I) ve TGA desteksiz GD stratejiler (Modül-II) öğretim modüllerinin ÖÖG olan öğrencilerin fen bilimleri akademik başarıları üzerindeki etkililiği ve verimliliğinin karşılaştırılması hedeflenmiştir. Yöntem: Araştırmada tek-denekli araştırma modellerinden uyarlamalı dönüşümlü uygulamalar modeli kullanılarak altı ÖÖG olan ortaokul öğrencisine farklı fen kavramları iki öğretim koşulu altında sunulmuştur. Bulgular: ÖÖG olan altı ortaokul öğrencisinin ölçülen tüm bağımlı değişkenleri üzerinde her iki öğretim modülünün etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Modül-I ve Modül-II öğretim koşullarında ölçüt karşılanana kadar gerçekleştirilen öğretim oturumu sayısına göre Modül-I dört öğrenci için daha verimli bulunurken, iki öğrenci için her iki öğretim modülünün de eşit verimliliğe sahip olduğu belirlenmiştir. Öğretim evresinde %100 doğruluk düzeyinde performans gösterilen öğretim oturumu sayısına göre üç öğrenci Modül-I'de, iki öğrenci Modül-II'de, bir öğrenci için ise her iki öğretim modülünde eşit seviyede performans göstermiştir. Öğretim uygulamalarından bir ay sonra iki öğrenci her iki müdahale koşulu için %100 doğruluk düzeyinde performans gösterirken, dört öğrenci Modül-I'de daha yüksek performans göstermiştir. Öğrencilerin sosyal geçerlik bulgularına göre altı öğrencinin dördü Modül-I ve ikisi her iki müdahale koşulunu fen bilimleri öğrenmek için tercih etmektedir. Sonuç ve Öneriler: Araştırma sonucunda Modül-I ve Modül-II öğretim koşullarının ÖÖG olan öğrencilerin fen başarıları üzerinde etkili olduğu ve öğrencilerin bir ay (dört hafta) sonra performanslarını korudukları görülmüştür. Bu bulgular alan yazında yer alan benzer araştırma bulguları ile uyumluluk göstermektedir. Bu araştırmanın sonuçları, özel eğitim araştırma alanını iki şekilde etkilemektedir. İlk olarak, TGA argümantasyona dayalı sorgulama stratejisinin GD stratejiler ile desteklendiğinde ÖÖG olan öğrencilere fen öğretiminde etkili ve başarılı olduğu görülmüştür. İkinci olarak, ÖÖG olan öğrencilerin ortaokul fen öğretim programı konularını (6, 7 ve 8. sınıf) GD'ler aracılığıyla öğrenebildikleri ve GD'ler TGA argümantasyon stratejileri ile desteklendiğinde, öğrencilerin bilimsel bilgiyi daha zengin bir süreç içinde anlama potansiyeline sahip oldukları belirlenmiştir. Modüllerin kaynaştırma uygulamaları eğitim ortamlarında, destek eğitim odalarında ve özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde fen eğitimi için kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Students with disabilities have difficulties with academic contents such as science. One of the challenges that students with specific learning disabilities (SLD) encounter in science classes is the amount of abstract concepts in science topics. In literature, research regarding the role of science education for middle school-aged students with SLD is limited. In this research, it is aimed to compare the effectiveness and efficiency of one science instruction module developed with graphic organizers (GOs) embedded in Predicting-Observing-Explaining (POE), which is one of the argument-based inquiry strategies, (Module-I) to another science instruction module developed with GO strategies without POE instruction (Module-II) on grade-level science achievement for students with SLD. Method: Using an adapted alternating treatments design with an extended baseline, six students with SLD were taught various scientific concepts via Module-I and Module-II. Results: Across intervention sessions, all six students demonstrated improved performance on all dependent variables with both interventions. In the Module-I and Module-II conditions, the number of teaching sessions to criterion shows that Module-I is more efficient for four students and both instruction modules have equal efficacy for two students. According to number of teaching sessions performed with 100% accuracy, three of the six students produced slightly greater accuracy scores in Module-I condition, two of the six students had greater accuracy performance in Module-II condition, and one student had equal accuracy performance in both conditions. After one month, while two students had 100% accuracy performance for both intervention conditions, four students had greater performance in Module-I. According to the results of social validity, four of the six students preferred Module-I and two of them preferred both instruction conditions for learning science. Conclusion and Suggestions: Module-I and Module-II interventions are effective on students' science achievement in terms of comparison of baseline and intervention sessions, and they maintained their performances after one month (four weeks) for both modules. These findings are consistent with the findings of previous studies. The results of this study impact the broader field of special education research in two ways. First, findings show that argument-based inquiry is effective and successful when it supported with GO strategies for teaching science to students with SLD. Second, students with SLD are able to learn science contents of middle school science curricula (6, 7, and 8th grade) through GOs and if these GOs are supported with POE argumentation strategies, there is potential for students to develop richer understanding of the scientific knowledge. Thus, modules can be used for science education in inclusive education settings, resource rooms in schools and special education and rehabilitation centers.