Hayal gücünün sınıf öğretmenliği mesleğinde kullanılmasına ilişkin bir öz inceleme
A self-study on the use of imagination in the classroom teaching profession
- Tez No: 753865
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada, bir sınıf öğretmeni olarak kendi uygulamalarımı“hayal gücü”bağlamında değerlendirmeyi, anlamayı ve geliştirmeyi hedefledim. Bu genel amaç doğrultusunda aşağıdaki sorular yönlendirici oldu: (1) Nasıl bir öğretmenlik anlayışına sahibim? Öğretmenlik anlayışımın özünde ne bulunmaktadır? (2) Hayal gücü, öğretmenlik anlayışımda nasıl bir konuma sahiptir? Hayal gücümü geliştirmek için ne tür uygulamalar yapıyorum? (3) Öğrencilerimin hayal güçlerini geliştirmek için ne tür uygulamalar yapıyorum? Öğrencilerim bu konuda ne düşünüyor? (4) Hayal gücünün mevcut ilkokul programındaki yeri ve önemi nedir? İlkokul programında öğrencilerin hayal güçlerini geliştirmek için ne tür uygulamalar önerilmektedir? (5) Öğrencilerimin hayal güçlerini geliştirmek için ileriye dönük ne tür uygulamalar yapmalıyım? Etkili ders planları hazırlamak ve uygulamak için hayal gücünden nasıl yararlanabilirim? (6) Öğrencilerin hayal güçlerini geliştirmek için meslektaşlarım ne tür uygulamalar yapmaktadır? Kendi uygulamalarım hakkında meslektaşlarım ne düşünüyor? (7) Hayal gücüyle yoğrulmuş bir meslek anlayışını beslemek ve devam ettirmek için ileriye dönük yapacağım çalışmalar neler olabilir? Araştırmada, hayal gücümün getirileri ile birlikte ulaştığım mesleki yenilikleri sorgulamak için nitel araştırma desenlerinden biri olan“bireysel araştırma”desenini kullandım. Bu yöntemi deneyimlerimi anlamlandırmak ve mesleğim için yeni fikirleri, eylemleri ya da anlayışları keşfetmek için tercih ettim. Bu yöntemle (a) düşüncelerime daha sistematik bir şekilde yansıyarak ve kendi hayal gücümden esinlenerek sınıftaki öğretme-öğrenme sürecinde gerçekleştirdiğim etkinlikleri tanıtmayı ve (b) öğretmenlik anlayışımın önemli bir boyutunu oluşturan hayal gücümün mesleğime, kişisel gelişimime ve kendimi anlamlandırmaya yönelik katkısını incelemeye çalıştım. Araştırmayı, 2021-2022 eğitim-öğretim yılı Güz döneminde Ağrı ili Diyadin ilçesindeki bir ilkokulda öğrenim gören 27 üçüncü sınıf öğrencimle yürüttüm. Verileri detaylandırmak ve inandırıcılığını artırmak için birden fazla veri toplama yöntemine başvurdum (örneğin, sınıf içi uygulamalarım ve gözlemlerim; tuttuğum günlükler; eleştirel arkadaşım, meslektaşlarım ve öğrencilerimle gerçekleştirdiğim görüşmeler; fotoğraflar, vb.). Araştırmada ulaştığım bulguları, sırasıyla, (1) sahip olduğum hayal gücümü yansıtan ve bu araştırma sürecinde uyguladığım etkinlikler, (2) araştırma süreci öncesi mesleki hayatımda uyguladığım etkinlikler, (3) meslektaşlarımın hayal gücü doğrultusunda uyguladığı etkinlikler, (4) uygulamalarım esnasındaki duygu ve düşüncelerimi yansıtan günlükler, (5) eleştirel arkadaşımın ve meslektaşlarımın yorumları, (6) öğrencilerimin öğretme-öğrenme sürecine yönelik görüşleri ve (7) hayal gücü bağlamında ileriye dönük planladığım çalışmalar, şeklinde yedi başlık altında yapılandırdım. Sonuç olarak, öğrencilerimin öğrenmelerine daha fazla katkı sağlayabilmek için hayal gücüm bağlamında uygulamış olduğum etkinliklere yer vererek düşüncelerimi ayrıntılı olarak tuttuğum günlüklerde tanıttım. Günlükler sayesinde fikirlerimi şekillendirdim, yeni fikirler geliştirdim ve farklı fikirleri birbirleriyle ilişkilendirdim. Ayrıca, hayal gücüme dayalı olarak gerçekleştirdiğim etkinlikler hakkında öğrencilerimin, eleştirel arkadaşımın ve meslektaşlarımın kendi bakış açılarıyla yaptıkları değerlendirme ve yorumlarını paylaştım. Bu çalışma, bir sınıf öğretmeninin hayal gücünü kullanarak ders içeriklerini planlamasını ve öğrenme-öğretme sürecini de sıradanlığın dışına çıkararak gerçekleştirmesini örneklendirmesi bakımından alanyazına önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, as a primary school teacher, I aimed to evaluate, understand and develop my teaching practices in the context of“imagination”. In line with this aim, the following questions guided me: (1) What kind of teaching approach do I have? What is at the core of my teaching approach? (2) What position does imagination have in my teaching approach? What kind of teaching practices do I apply to develop my imagination? (3) What kind of teaching practices do I apply to develop my students' imaginations? What do my students think about this situation? (4) What is the place and importance of imagination in the current primary school curriculum? What kind of teaching practices are recommended to develop students' imaginations in the primary school curriculum? (5) What kind of future practices should I implement to enhance my students' imaginations? How can I use imagination to prepare and implement effective lesson plans? (6) What kind of teaching practices do my colleagues use to develop their students' imaginations? What do my colleagues think about my teaching practices? (7) What can I do to nurture and maintain a profession based on imagination in the future? I used the“self-study research”design, one of the qualitative research designs, to inquire about the professional innovations that I have reached with my imagination gains. I chose this method to make sense of my experiences and explore new ideas, actions, or understandings for my profession. With this method, I tried (a) to introduce the activities I carried out in the teaching-learning process in the classroom through reflecting on my thoughts more systematically and being inspired by my imagination, and (b) to examine the contribution of my imagination to my profession, personal development and making sense of myself. I conducted the research with 27 third-grade students studying in a primary school in Diyadin, a district of Ağrı province, in the Fall semester of the 2021-2022 academic year. I used multiple data collection methods to detail the study data and increase its credibility (such as my teaching practices and observations; my diaries; interviews with my critical friends, colleagues, and students; photographs, etc.). I organized the findings that I have reached in the present study under seven headings including, respectively: (1) activities that reflect my imagination and which I applied during the current research process, (2) activities that I applied in my teaching before the research process, (3) activities that my colleagues applied in line with their imagination, (4) diaries reflecting my feelings and thoughts during my teaching practices, (5) comments from my critical friend and colleagues, (6) my students' views towards the teaching-learning process and (7) works that I plan for the future in the context of imagination. In conclusion, to be more helpful to my students' learning, I introduced the activities I have applied in the context of my imagination and detailed my thoughts in my diaries. I shaped my ideas, developed new ideas, and connected different ideas through diaries. In addition, I shared the evaluations and comments of my students, critical friend, and colleagues about the activities I carried out based on my imagination. This study contributes to the literature in terms of exemplifying how a primary school teacher can plan the content of lessons using her imagination and improve the teaching-learning process by taking it out of the ordinary.