Efl student and teachers views on English as a lingua Franca paradigm
Efl öğrenci ve öğretmenlerinin lıngua Franca paradigması olarak İngilizce'ye bakışları
  1. Tez No: 753864
  2. Yazar: MAHMOOD SHAALAN ATIYAH ALSALMANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN KIRMIZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, İngilizce'nin yabancı dil olarak gelişimi için bir ortak dil olarak İngilizce'nin önemini araştırmaktadır. EFL öğretmeninin keyif aldığı eğitim kurslarının ESL kurslarıyla nasıl desteklenebileceğini gösteriyor. ve bir ortak dil olarak öğrencilerin İngilizce performansını geliştirmede öğrenme stratejisinin etkinliği. ve İngilizce öğretmenlerinin İngilizceyi lingua franca olarak öğretmek için etkili bir yolu nasıl seçtikleri Bu araştırma, çalışmada ortaya çıkan soruları araştırmak için nicel ve nitel yöntemler kullandı. Çalışmaya Irak'taki liselerde yabancı dil olarak İngilizce dersi veren öğrenci ve öğretmenler katılmıştır. Araştırmacı iki arama aracı kullanmıştır. İlk olarak 167 öğrenciye (85 erkek ve 81 kadın) anket uygulanmıştır. İkinci olarak 17 öğretmen ve 24 öğrenci ile görüşülmüştür. Görüşme, Irak'ta lisedeki öğrenci ve öğretmenlerin performansını göstermek için yapılmıştır. Nicel ve nitel veriler analiz edildi. Görüşme ve anketi içeren veriler, Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi (SPSS) ve PC yazılımı kullanılarak tanımlayıcı istatistikler kullanılarak analiz edildi. Elde edilen veriler her aşama tamamlandıktan sonra ayrı ayrı analiz edilmiştir. Çalışma, farklı öğretim yöntemleri kullanmanın İngilizce öğrenenlerin performansını zenginleştirdiğini buldu. Öğretmen ve öğrencilerin sınıfta ana dili kullanmaları sözlü iletişimlerini geliştirmelerini engellemektedir. İngilizce öğrenmek, öğrencilerin İngilizceyi bir ortak dil olarak anlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, mükemmel bir telaffuzla İngilizce konuşmak önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the importance of English as a lingua franca for the development of English as a foreign language. It is showing how the educational courses enjoyed by the EFL teacher can be supported through ESL courses. The effectiveness of the learning strategy in improving students' English performance as a lingua franca and how English language teachers choose an effective way to teach English as a lingua franca, and to what extent are these strategies effective and applied in the classroom by teachers. This research used quantitative and qualitative methods to investigate the questions raised in the study. Students and teachers of English as a Foreign Language in high schools in Iraq participated in the study. The researcher used two data collection search tools. First, a questionnaire was administered to 167 students (85 males and 81 females). Second, 17 teachers and 24 students were interviewed. The interview was conducted to show the performance of students and teachers in high school in Iraq. Quantitative and qualitative data analyzed. The data, including the interview and questionnaire, was analyzed using descriptive statistics using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) and PC software. The obtained data were analyzed separately after the completion of each stage. The study found that using different teaching methods enriches the performance of ELF learners. The teacher and students' use of the mother tongue in the classroom hinder improving their oral communication. Learning English helps students expand their understanding of English as a lingua franca. Moreover, it is important to speak English with excellent pronunciation.