Dijital diplomasi ve sosyal medya uygulamalarının uluslararası ilişkilere etkisi
The effect of digital diplomacy and social media applications on international relations
  1. Tez No: 753866
  2. Yazar: ALPARSLAN TOLGA AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERMAN AKILLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Diplomasinin, toplumlar arası ilişkilerde ortaya çıkan sorunları çözmek, devletlerarasında barışçıl antlaşmaları sağlamak, gerginliklerin ve savaşların ortaya çıkmasını engellemek ve/veya bitirilmesini sağlamak gibi temel amaçları bulunmaktadır. Kitle iletişim araçlarının ortaya çıkması ve hızlı bir şekilde teknolojik olarak gelişmesi, toplumlar ve devletlerarasındaki mesafelerin kısalmasını, iletişimin kolaylaşmasını, insanların ve toplumların birbirlerini daha yakından tanımasını sağlamıştır. Kitle iletişim araçları diplomasinin enstrümanları haline gelmiş, toplum ve devletlerarası ilişkilerde kendisini göstermiştir. Dijital Diplomasi, diplomasinin kalitesi ve ivmesini artırmak, hızlı ve anlık sonuçlar elde edebilmek amacıyla resmi kurum ve kuruluşların, siyasi örgütlerin, devletlerin, uluslararası cemiyet ve yapıların internet ve sosyal medya araçlarını etkin bir biçimde kullanmalarıdır. Sosyal medyada erişilen kişi sayısının yüksek olması, verilen mesajın anlık etkisi ve etkileşim seviyesinin yüksek olması nedeniyle yukarıda bahsi geçen yapılar tıpkı bir kişi gibi sosyal medya hesabı açarak dijital diplomasi faaliyetlerini yürütmektedir. Barışçıl insani ilişkiler kurmak amacıyla gerçekleştirilmesi gereken dijital diplomasinin olumlu ve olumsuz sonuçları bulunmaktadır. İyi niyetli çaba ve çalışmalar, faaliyet ve paylaşımlar istenildiğinde daha olumlu sonuçlar doğurabileceği gibi öngörülmeyen olumsuz sonuçlar da ortaya çıkabilir. Olumsuz sonuçların doğmaması ve dijital diplomasi aygıtlarının profesyonel olarak kullanılması için bazı devletler dijital diplomasi ile ilgili çalışmalar yapmakta ve yalnızca bu alanda faaliyet göstermeleri amacıyla insan yetiştirmektedir. Bazı ülkelerin dijital diplomasi alanında yetiştirdiği kişi sayısı farklı ülkelerin dışişleri merkez teşkilat personel sayısından dahi fazla olabilmektedir. Gelişen teknoloji ve dijital imkânlar, gelecekte dijital diplomasinin etkin kullanımını gerekli kılmaktadır. Küreselleşen ve sınırların kalktığı bir dünyada iletişimin önemi de artmaktadır. Devletler ve uluslararası yapılar, artık dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan insanları etkileyebilmekte ve onların gönlünü kazanabilmektedir. Devletlerarası sorunlar olsa bile, sorun bulunan devletlerin halklarını dijital imkânlarla etkileyebilmek, dolayısıyla sempatisi kazanılan halklarının baskısıyla devletlerinin tutumunu da menfi yönde değiştirebilmek mümkündür. Anlık, hızlı, öngörülemez davranış ve tutumların olduğu bu alanda, profesyonel faydaya dönük faaliyetler gerçekleştirilmelidir. Dijital Diplomasi aygıtlarının doğru ve etkin kullanılabilmesi için hedeflenen kitlenin sosyal medya ve internet kullanıcıları üzerinde sosyal, psikolojik, istatistiki, demografik araştırmalar belirli aralıklarla yapılmalı ve sonuçlara uygun diplomatik davranışlar geliştirilmelidir. Bu çalışmanın amacı dünya siyasetinde dijital diplomasinin gelişimini ve etkili kullanımının oluşturduğu etkileri incelemektir.
Özet (Çeviri)
Diplomacy has main purposes such as solving the problems that arise in inter-communal relations, ensuring peaceful agreements between states, preventing the emergence of tensions and wars and/or ensuring their end. Digital Media or Social Media has become a platform where an event that happens anywhere in the world can be heard instantly, where the masses can share and behave in common shares and behaviors by giving instant reactions, where they can have fun, discuss, where an unfounded news can spread instantly, where political and religious structures can be in an intellectual struggle, where someone can come to the agenda instantly, where they can dig reputation, as well as lynching. Digital Diplomacy is the effective use of internet and social media tools by official institutions and organizations, political organizations, states, international societies and structures in order to increase the quality and acceleration of diplomacy and to achieve fast and instant results. Due to the high number of people accessed in social media, the instant effect of the message given, and the high level of interaction, the above-mentioned structures carry out digital diplomacy activities by opening a social media account just like a person. Digital diplomacy, which should be carried out in order to establish peaceful human relations, has positive and negative consequences. Well-intentioned efforts and studies, activities and sharing can lead to more positive results, as well as unforeseen negative results. The number of people trained by some countries in the field of digital diplomacy may even be higher than the number of foreign affairs central staff of different countries. In a globalizing and borderless world, the importance of communication is increasing. States and international structures can now influence and win the hearts of people living anywhere in the world. In this area where instant, rapid, unpredictable behaviors and attitudes are present, professional benefit activities should be carried out. In order to use Digital Diplomacy devices correctly and effectively, social, psychological, statistical and demographic researches should be carried out periodically on the social media and internet users of the targeted audience and diplomatic behaviors should be developed in accordance with the results. The aim of this study is to examine the effects of the development and effective use of digital diplomacy in world politics.