Sosyal kaygı bozukluğu belirtilerinde dışavurumcu yazma paradigmasının etkililiğinin incelenmesi: Randomize kontrollü deneysel çalışma
The effectiveness of the expressive writing paradigm in the symptoms of the social anxiety disorder: Randomized controlled experimental study
- Tez No: 753867
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN YALÇINKAYA ALKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacını, sosyal kaygı bozukluğu belirtilerinin azalmasında temel yazma paradigmasının, bilinen diğer adıyla dışavurumcu yazma paradigmasının, etkili bir yöntem olup olmadığını araştırmak oluşturmuştur. Alanyazında temel yazma paradigmasının birçok psikolojik faktör üzerinde olumlu etkilerinin olduğu söylenmektedir. Bu doğrultuda deneysel desenle yürütülen bir çalışma tasarlanmıştır. Çalışma iki deney grubu ve kontrol grubu olmak üzere toplamda 95 katılımcıdan oluşan 3 grup üzerinde yapılmıştır. Deney gruplarının yazma yönergeleri; birinci grup için sosyal ortamda yaşadıkları olumsuz deneyimlerin ifade edilmesini içerirken, ikinci deney grubu yalnızken deneyimlediği olumsuz anılardan bahsetmiş, kontrol grubu ise geçmiş 2 hafta içinde yaptığı aktiviteler hakkında yazı yazmıştır. Katılımcılardan yazma öncesi, yazma sonrası ve 1 ay içinde takip ölçümü alınmıştır. Kullanılan ölçekler arasında Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Anksiyete Duyarlılığı İndeksi, Warwick- Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği, Bilişsel Davranışsal Kaçınma Ölçeği ve Fonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği-Kısa Form vardır. Veriler online olarak toplanmıştır. Sonuçlar için değişkenlerarası ilişkileri anlamak adına Pearson Korelasyon analizi, gruplararası ve gruplariçi farklılıkları anlamak adına da 3 Zaman x 3 Koşul'dan oluşan karma tekrarlı ANOVA analizi yapılmıştır. Sonuçlara bakıldığında, koşul temel etkisi ve koşul-zaman etkileşim etkisi hiçbir değişken için anlamlı çıkmamıştır. Ancak, zaman temel etkisi için tüm katılımcıların sosyal anksiyete, depresyon, anksiyete, anksiyete duyarlılığı ve bilişsel davranışsal kaçınma düzeylerinde yazma koşulundan bağımsız olarak zaman içinde azalma olduğu bulunmuştur. Öte yandan, tüm gruplardaki katılımcılar mental iyi oluş düzeyinde ve fonksiyonel olmayan tutumlarında zaman içinde hiçbir değişim yaşamamışlardır. Bulgular alanyazındaki diğer çalışmalarla birlikte tartışılmış, çalışmanın kısıtlılıkları, güçlü yönleri ve gelecek çalışmalara yönelik öneriler sonuç bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate whether the expressive writing paradigm, also known as the basic writing paradigm, is an effective method in reducing the symptoms of social anxiety disorder. In the literature, it is reported that the expressive writing paradigm has positive effects on many psychological factors. Accordingly, a study was designed with an experimental design. The study was carried out on 3 groups consisting of a total of 95 participants, two experimental groups and a control group. Writing conditions are different for each group and occurred for 15 minutes on three consecutive days. For the first experimental group, the participants wrote about their negative experiences in a social setting. For the second experimental group, the participants wrote about their negative experiences when they were alone. The control group, on the other hand, wrote a non- emotional article about the activities they had done in the last two weeks. Measurements were taken from the participants before writing, after the end of third writing and after 1 month for follow-up. Among the scales used were the Liebowitz Social Anxiety Scale, Beck Anxiety Scale, Beck Depression Scale, Anxiety Sensitivity Index, Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale, Cognitive Behavioral Avoidance Scale, and Dysfunctional Attitudes Scale-Short Form. Data were collected online. For the results, the Pearson Correlation Analysis and Mixed-Repeated Measures ANOVA was conducted. Considering the results, the condition main effect and the condition-time interaction effect were not significant for any of the variables. However, for the time main effect, it was found that all participants' social anxiety, depression, anxiety, anxiety sensitivity, and cognitive behavioral avoidance levels decreased over time, regardless of the writing condition. On the other hand, participants in all groups did not experience any change in their mental well-being and dysfunctional attitudes over time. The findings were discussed together with other studies in the literature, the limitations, strengths and suggestions for future studies were given in the conclusion section.