Iğdır kenti ve yakın çevresinde kentsel tarım ve tarımsal turizm potansiyelinin araştırılması
Researching the urban agriculture and agricultural tourism potential in Iğdır and its close surroundings
- Tez No: 753881
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM BİHTER BİNGÜL BULUT, DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM HOSAFLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu araştırma ile Iğdır kenti ve yakın çevresinin tarım farkındalığının ve kullanım düzeyinin belirlenmesi, kentsel tarım farkındalığının saptanması ve kentin tarıma dönük potansiyelini belirlemeye yönelik, özellikle uzmanların ve kentin paydaşlarının ve karar verme mekanizmasında etkili olan önemli aktörlerin görüşlerinin saptanması amaçlanmıştır. Bu amaçla tez kapsamında kentsel tarımın kavramsal çerçevesi ele alınmış, kentsel tarım bahçelerinin örnekleri global ölçekte inceleniş ve iyi uygulama örnekleri dört tematik sınıflandırma altında ele alınmıştır. Kentsel tarım bahçelerinin mevcut konumu ve potansiyelini araştırma kapsamında Iğdır kenti ve yakın çevresinde sosyal araştırma tekniklerinden görüşme kılavuzu yöntemi ile kamu, özel sektör ve sivil inisiyatiflerin görüş ve önerileri değerlendirilmiştir. Kamu, özel sektör ve sivil inisiyatiflerle görüşmelerin dışında kentsel tarım bahçeleriyle ilgili olduğu düşünülen uzmanlarla anket çalışması yapılmıştır. Anket soruları kentsel tarım bahçelerinin vasıf ve karakter bakımından hangi statüde, hangi kanun çerçevesinde, hangi birime bağlı olarak değerlendirileceğine dair ve kentsel tarım bahçelerinin işlevi hakkında bilgi almak üzerine geliştirilmiştir. Sonuç olarak Iğdır kentinin son derece zengin bir tarımsal potansiyele ve biyolojik çeşitliliğe sahip olduğu tespit edilmiştir. Kent tarım bahçelerinin özellikle yaygınlaştırılmasının bölge ve kent için kentlerde gıda stoku sağlamanın artışının ötesinde kent iklimini iyileştirmede halin bir takım tarımsal uğraşlar içine girmesiyle bu konuda iyileşme ve terapi amaçlı faydalar edinmelerine daha da ötesi sosyal ve kültürel olarak kent halkının yenilenmesine katkı sağladığı ispatlanmıştır. Bu nedenle kent içerisindeki bu alanlar yapılı alanlara dönüştürülmemeli yukarıda bahsedilen faydaları sağlamaya dönük korunması ve gerekli mevzuatların oluşturulması hakkında öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this research, it is aimed to investigate the level of agricultural awareness and use of the city of Iğdır and its near surroundings, to determine the awareness of urban agriculture and the potential of the city for agriculture, especially the opinions of experts and stakeholders and important actors effective in the decision-making mechanism in the city. For this purpose, within the scope of the thesis, the conceptual framework of urban agriculture has been discussed, examples of urban agricultural gardens have been examined on a global scale and examples of good practices have been discussed under four thematic classifications. In the study, the current location and potential of urban agricultural gardens, the opinions and suggestions of public, private sector and civil initiatives were evaluated with the interview guide method, one of the social science research techniques, in the city of Iğdır and its surroundings. Apart from the interviews with the public, private sector and civil initiatives, a survey was conducted with experts who are thought to be related to urban agricultural gardens. The survey questions were developed to get information about the status of urban agricultural gardens in terms of quality and character, within the framework of which law, depending on which unit, and about the function of urban agricultural gardens. As a result, it has been determined that the city of Iğdır has an extremely rich agricultural potential and biological diversity. It has been proven that the dissemination of urban agricultural gardens, in addition to the increase in providing food stock in the cities for the region and the city, contributes to the regeneration of the urban people socially and culturally, to gain healing and therapeutic benefits in this regard, with some agricultural efforts to improve the urban climate. For this reason, these areas in the city should not be transformed into built areas.